avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate siminica mircea

Activitate siminica mircea

Discuție Acte notariale
Am intocmit un act notarial prin care am renuntat la drepturile de mostenire in urma decesului sotiei, urmand ca mostenirea sa fie partajata intre cei doi fii. Dupa semnare, fiica s-a razgandit, dorind sa ma evacueze din casa, cu toate ca-mi promisese ca nu se va intampla asa ceva. Ce sanse am ca sa anulez actul incheiat prin notariat?
Mama mea a decedat in octombrie 2009. Tatal vitreg a supravetuit dar a renuntat la drepturile succesorale. Am ramas cu drepturi succesorale doi copii, eu si sora mea.In casa mamei mele locuieste de 16 ani (in jumatate de imobil) ca ,,tolerat" fiul surorii mele. La trei saptamani de la decesul mamei, nepotul a deschis proces de partaj prin care cere sa i se atribuie intreg imobilul, motivand ca eu, unchiul sau, am un apartament cu trei camere iar el nu are alta locuinta.Sora mea, mama nepotului i-a cesionat fiului sau drepturile succesorale, in conditiile in care ea detine un apartament cu trei camere si o casa de locuit, iar sotia nepotului detine o casa de locuit.. Ce va stabili instanta in acest caz? Care sunt sansele ca nepotul meu sa obtina intreg imobilul in conditiile in care eu doresc partajarea in natura si de 16 ani in imobil exista doua unitati locative distincte, cu intrari separate?