Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea mostenirii

Mama mea a decedat in octombrie 2009. Tatal vitreg a supravetuit dar a renuntat la drepturile succesorale. Am ramas cu drepturi succesorale doi copii, eu si sora mea.In casa mamei mele locuieste de 16 ani (in jumatate de imobil) ca ,,tolerat" fiul surorii mele. La trei saptamani de la decesul mamei, nepotul a deschis proces de partaj prin care cere sa i se atribuie intreg imobilul, motivand ca eu, unchiul sau, am un apartament cu trei camere iar el nu are alta locuinta.Sora mea, mama nepotului i-a cesionat fiului sau drepturile succesorale, in conditiile in care ea detine un apartament cu trei camere si o casa de locuit, iar sotia nepotului detine o casa de locuit.. Ce va stabili instanta in acest caz? Care sunt sansele ca nepotul meu sa obtina intreg imobilul in conditiile in care eu doresc partajarea in natura si de 16 ani in imobil exista doua unitati locative distincte, cu intrari separate?
Va trebui sa solicitati instantei partajarea bunului in natura, prin formarea a doua loturi functionale, tocmai avand in vedere motivatiile precizate de dvs., instanta atribuind in natura, cate un lot astfel format (se va efectua o expertiza si se vor stabili loturile/valoarea acestora) fiecarei parti.
Ar fi indicat sa formulati o cerere reconventionala in acest sens, la primul termen de judecata.
Iuliana Cermak, Avocat
buna ziua!
solicitati dvs instantei sa formeze doua loturi intrucat imobilul pare a fi comod partajabil in natura.
faptul ca dvs mai aveti sau nu un imobil in proprietate nu prea conteaza.
oricum ar fi interesant de stiut daca acest nepot ar avea banii sa va plateasca sulta?
1. puteti solicita dvs. atribuirea intregului imobil, cu obligatia de a plati sulta nepotului .
2. acceptati sa -i fie atribuit imobilul nepotului, cu obligatia acestuia de a va plati sulta .
3. solicitati instantei de judecata sa partajeze imobilul , prin formarea a doua loturi distincte .

trebuie neaparat sa depuneti cerere reconventionala !!