avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate ramqby

Activitate ramqby

Buna ziua. Azi am avut un accident in care m.am rotit pe sosea,apoi am intrat in parapet,datorita unei porțiuni de polei de aproximativ 1,2 metri,provocand daune masinii personale. Am martori care sustin ca iesind din tura de noapte,intorcandu.se spre care au vazut uitilajele de la drumuri "dormind" in apropierea acelei zone. Cand imi strangeam "resturile" masinii,de pe acostament,alte 6 masini pe aceeasi portiune,au facut un carambol. Apoi a aparut si utilajul de la drumuri,care avea datoria sa actiuneze cu antiderapante inainte de a se produce accinentele. Am depus reclamatie celor de la CNADR. Credeți ca as avea sanse sa fiu despagubita de ei? Si ce ar trebui sa fac mai departe? Mulțumesc frumos!
Am pierdut cartea masinii,nu talonul.Am gresit fara sa vreau

ramqby a scris:

Talon pierdut al masinii din Germania

Talon pierdut al masinii din Germania
Răspuns la discuția Poprire copiilor
Multumesc frumos pentru raspuns.Casa este cu contract de vanzare-cumparare.

Dapix a scris:

Casa dacă este cu contract de V/C pe numele copilului, nu poate fi sechestrată pentru datoriile părinților.
Dar depinde ce scrie în contractul încheiat la NOTAR.

Dacă este donație, și apare trecut acest aspect în contract, creditorul poate cere în instanță revocarea donației.

Dacă părțile din contract sunt copilul cumpărător și vânzătorul, casa nu poate fi pusă sub sechestru asigurator.

Răspuns la discuția Poprire copiilor
Credit de nevoi personale.Nu este credit ipotecar.

Dapix a scris:

Casa nu-i pusă ipotecă la credit`? Ați accesat credit imobiliar cu ipotecă, sau credit de nevoi personale`?

Răspuns la discuția Poprire copiilor
Casa este cumparata de parinti,in rate de la persoana fizica.

Dapix a scris:

Cum a dobândit un copil de 18 ani o casă`? A câștigat bani, și a cumpărat-o`? Moștenire nu poate fi, dacă părinții trăiesc.

Dați mai multe detalii pentru a primi un răspuns corect.
Sunt multe aspecte.........

Teoretic, dacă copilul a scos credit din bancă, și a cumpărat o casă, nu poate fi executat silit pentru datoriile părinților săi.

Buna ziua.Se poate pune sechestru pe imobilul unui copil de 18ani,daca parintii au popriri?Multumesc frumos
Multumesc frumos
Mai multe nu prea stim nici noi,insa legal il poate procurorul trimite in închisoare?Fara proces?
Daca dosarul,inca, este la procuror,il poate trimite in închisoare?