avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate adynaadyna

Activitate adynaadyna

Răspuns la discuția Incasare in numerar
se poate incasa numerar in valuta.Plafonul de 5000 lei este NUMAI pentru lei.Pentru valuta,orice tranzactie ce depaseste (acum) cred 15.000 eur se anunta la of de spalare a banilor.
Răspuns la discuția Plata cu Ordin Compensare
pt ca factura a depasit 30 zile de la scadenta si are valoarea mai mare de 10.000 lei , compensarea se va face la IMI la Bucuresti
Răspuns la discuția Reevaluare solduri
deci la 31.12.2013 aveti sold 34721.95 eur echivalent in lei 1021.42 lei ?
IMPOSIBIL.
Răspuns la discuția Compensare

adica, fiecare factura sa fie sub 10.000 lei,chiar daca totalizate insumeaza 400.000 lei,cum spuneti d-voastra

si trebuie ORDIN DE COMPENSARE , nu "document de compensare" redactat de avocat.Trebuie sa-l cumparati , daca nu-l aveti


Răspuns la discuția Compensare
adica, fiecare factura sa fie sub 10.000 lei,chiar daca totalizate insumeaza 400.000 lei,cum spuneti d-voastra
Răspuns la discuția Compensare
DA,pt facturi mai mici de 10.000 lei
stiu ca era 100 sau 200 , jumatate in 24 h.Dar puteti face bilant pe 0 si nu mai platiti amenda.
604
se face la registrul comertului reluarea activitatii.
Răspuns la discuția recuperare impozit pe profit
deci
am inteles ca ati avut achizitie intracomunitara de bunuri,deci ramaneti la tva la luna. In ceea ce priveste impozitul pe profit,practic la sfarsit de an aveti in balanta impozit pe profit achitat in plus,ce poate fi compensat (fiind o suma achitata in plus la buget) cu alte datorii.Mergeti la finante, spuneti problema si o sa faceti o cerere prin care cereti compensarea cu alte datorii(impozit pe micro).