avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare

Se poate face compensarea datoriilor reciproce intre 2 societati (SRL si SA) pe baza documentului "protocol de compensare" semnat de ambele parti, redactat de avocatul uneia din parti ? Sumele sunt maricele ...400.000 ron aprox.
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: adynaadyna , utilizator 15:29, 5 Decembrie 2013
In cazul compensării între persoane juridice se aplică prevederile Hotărârii
Guvernului nr. 685/1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind
monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane
juridice, în vederea diminuării blocajului financiar şi a pierderilor din economie, şi
a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale
contribuabililor, persoane juridice, cu modificările şi completările ulterioare,
menţionate în norme, care stabilesc documentele şi procedura de urmat astfel:
1) pentru facturi cu sume restante mai vechi de 30 de zile şi care au o
valoare individuală mai mare de 10.000 lei, compensarea trebuie realizată
pe baza ordinul de compensare emis de IMI (Institutul de Management şi
Informatică)
2) pentru facturi cu sume mai noi de 30 de zile, cu o valoare individuală
mai mică de 10.000 lei:
i) în cazul în care persoanele juridice optează să intre în sistemul de
compensare prevăzut de H.G. nr. 685/1999, compensarea se va
realiza prin IMI, conform pct. 1,
ii) în cazul în care persoanele juridice nu optează să intre în
sistemul de compensare prevăzut de H.G. nr. 685/1999,
compensarea se realizează pe baza documentelor prevăzute de H.G.
nr. 685/1999.
Nu am inteles...la pct 2) ii) spuneti " în cazul în care persoanele juridice nu optează să intre în
sistemul de compensare prevăzut de H.G. nr. 685/1999, compensarea se realizează pe baza documentelor prevăzute de H.G.nr. 685/1999" . Pai daca NU optez pt HG 685..cum realizez pe baza documentelor prevazute de acelasi HG 685 ???
Sau, altfel spus: se poate face compensare pe baza protocolului intre societati ? As aprecia un raspuns clar, DA sau NU, argumentat. Multumesc !

DA,pt facturi mai mici de 10.000 lei
adica, fiecare factura sa fie sub 10.000 lei,chiar daca totalizate insumeaza 400.000 lei,cum spuneti d-voastra

adica, fiecare factura sa fie sub 10.000 lei,chiar daca totalizate insumeaza 400.000 lei,cum spuneti d-voastra

si trebuie ORDIN DE COMPENSARE , nu "document de compensare" redactat de avocat.Trebuie sa-l cumparati , daca nu-l aveti


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordin de compensare monicagheorghe monicagheorghe Buna ziua, Va solicit un raspuns la urmatoarea nelamurire: sunt agentul economic initiator al unui ordin de compensare cu o societate. Nu stiu care ... (vezi toată discuția)
Compensare dena71 dena71 De la firma X am cumparat marfa, la randul meu eu i-am vandut niste mijloace fixe. Am posibilitatea de a efectua compensatie? (vezi toată discuția)
Operatiune de compensare margareta teodorescu margareta teodorescu Am citit destul de mult despre compensare dar nu stiu sigur de aceea caut ajutor. Am o factura care intrece 10.000 ron dar care nu are data scadenta. Trebuie ... (vezi toată discuția)