avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate crisu_10

Activitate crisu_10

nu am inteles prea bine raspunsul dvs.deci cine suporta dosarul medical si cine suporta cheltuielile cursului de igiena?multumesc.cu stima
buna ziua.am fost angajat la un magazin cu program non-stop,la momentul angajarii ni s-a solicitat efectuarea unui dosar medical si a unor cursuri de igiena,cu mentiunea ca la dosarul medical nu am participat.intrebarea mea este cine suporta costurile cursurilor si a dosarului medical?cu respect.
Răspuns la discuția Demisie in perioada de proba
va multumesc.cu respect
Răspuns la discuția Demisie in perioada de proba
nu inteleg ce vreti sa spuneti.puteti sa ma lamuriti?pot cere incetarea contractului sau nu?trebuie sa raman in preaviz?multumesc
buna ziua.sunt angajat de 1 luna si putin la un magazin non stop.am solicitat demisia si vreau sa stiu daca e obligatoriu sa respect preavizul?mentionez ca sunt in perioada de proba si am inteles ca nu ar fi obligatoriu sa respect acest preaviz.exista vreaun articol care precizeaza acest lucru?cu stima
inainte de a purta o discutie serioasa cu angajatorul as dori sa ma documentez bine.asa ca astept sfatul dumneavoastra care sunteti in domeniu.va multumesc.cu respect
eu lucrez la un magazin nonstop.programul real este de 12 ore in CIM este de 8 ore.lucrez la tura si fac aproximativ 20 de ture pe luna adica 240 de ore lucrate.conform CIM as lucra 160 de ore.restul de ore nu sunt suplimentare?nu se platesc dublu?
da adevarat.preavizul este de 20 de zile.eu ma refeream la orar.in contractul individual scrie ca lucrez 8 ore dar in realitate programul este de 12 ore.ce alte dreapturi mai am in aceasta perioada de preaviz?
buna seara.intentionez sa demisionez de la firma la care sunt angajat de aproximativ 3 luni.ce drepturi am?cat trebuie sa lucrez in perioada preavizului?va multumesc mult.cu stima
buna ziua.am permisul retinut pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.am primit solutia de la procuror cu scoatere de sub urmarire.intrebarea mea este: permisul meu se afla la politia unde am fost prins sau la politia de unde este emis?