avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate grozav

Activitate grozav

Răspuns la discuția Control politie Italia


buna ziua am cumparat o masina de la cineva din romania care a aduso din spania masina a fost inmatriculata in spania pe firma am fost sa o inmatriculez in romania si mia cerut factura fiscala spaniolul ia dat doar contract vanzare cumparare cum pot sa o inmatriculez pentru ca am luat legatura cu cel care mia vandut masina si el a sunat in spania si a zis ca firma nu mai este ca a intrat in faliment.
va multumesc,
buna ziua detin o dubita mercedes sprinter masina a fost autoutilitara eu am transformato in autoturism 8+1 locuri legal cu omologare, ieri ma oprit politia in italia si mia zis ca nu am voie sa transport marfa pentru ca este autoturism m1 in acte si este doar pentru transport persoane, mentionez ca masina este inmatriculata pe persoana fizica si este inchiriata la o firma de transport marfa, mia dat amenda si mia luat certificatul de inmatriculare a spus ca sa sun dupa cateva zile la politia italiana pentru sa imi spuna ce se intimpla cu certificatul de inmatriculare,va rog sa imi spuneti ce pot face sa imi fac un alt certificat de imnatriculare pentru ca am auzit de la alti romani ca dureaza si cateva luni pana trimite certificatul de inmatriculare in romania.
va multumesc.
buna ziua la mine in comuna inca mai exista cooperatie sant doua imobile care
sant date in chirie acum cateva zile am aflat ca propietari sant 37 de actionari
mam interesat in satele invecinate toate imobilele au fost trecute la primarii
eu nu imi dau seama de unde au aparut 37 de actionari parerea mea ca primaria ar trebui sa fie propietar va rog sa imi spuneti daca exista o solutie sa se treaca la primarie
va multumesc.
am intrebat la arr si miau spus ca numai peste 9 locuri
elibereaza licenta transport persoane
multumesc.
buna ziua am vazut la televizor la stiri ca sa propus la guvern sa se oblige licentierea de transport persoane deoare ce se produc multe accidente din cauza transporturilor fara licenta de transport, eu am doua microbuze de 8+1 locuri si as vrea sa obtin licenta de transport persoane dar pana acum am inteles ca nu se poate doar peste noua locuri eu as vrea sa intru in legalitate dar din prea multa birocratie la noi nu se poate,intrebarea mea este daca vreau sa sa obtin licenta de transport persoane de 8+1 locuri pentru transporturi internationale cum se procedeaza? si daca se poate
multumesc.
Discuție amenda germania
buna ziua acum doua saptamani am luat o amenda de 500 de euro in germania
pentru ca au zis ca transport persoane deoare eram cu microbuz de 8+1 locuri si platforma de transportat masini
in masina eram cinci persoane eu soferul meu un coleg care avea masina pe platforma la mine si doi baieti care sant consateni cu mine si rude
veneam din franta va rog sa imi spuneti cum sa procedez sa ai actionez in instanta
deoare ce mau bagat in calculator si nu mai pot sa merg cu persoane in masina ca decate ori ma opreste zice ca transport persoana fara licenta de transport si am intrebat cat este amenda daca ma opreste a doua oara au spus ca este de 1000 de euro dupaaia tot mai mare eu ma duc dupa masini si mergem tot timpul
5 sau 6 persoane in masina.
va multumesc.
buna ziua va rog sa ma lamuriti si pe mine cu niste probleme legate
de transporturi de marfuri
am o masina transport marfa total max autorizat 3.5t masina are 2.2t goala deci pot sa transport 1.3t marfa in cartea de identitate a masini mia trecut total max autorizat per ansamblu de vehicule masina +remorca 6300kg am intrebat un lucrator de la
ARR daca pot sa transport 1300kg in masina si 2700 kg max autorizat in remorca deci total as avea 6200kg mia spus ca nu se poate pentru ca masina este de 3500 max autorizat si nu am voie sa depasesc cu tot cu ansamblu 3500kg in germania ma oprit politia aveam masina cu remorca total aveam 6200kg si miau spus ca nu este problema pentru ca masina nu depaseste 3500kg si remorca se tracteaza nu se pune la greutate deci daca ma puteti lamuri va multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Sesizare asistent
noi santem o comunitate de 1800 de romi intro comuna de 4000 de locuitori si santem dati pe mana domnilor din primarie sa ne conduca dar din pacate ei sant tot cam rude intre ei noi nu avem nici un drept sa comentam pentru ca ei sant foarte puternici daca cineva ai intreaba ceva ei raspund ca noi santem prea inculti sa punem intrebari si ca noi nu avem nici un drept in aceasta tara deoarece noi traim din ajutorul social care nici ala nu il primim de multe ori
va rog sa imi spuneti cine administreaza asistenti comunitari
pentru ca as vrea sa fac o reclamatie privind problemele care nile creaza o asemenea persoana care este platita cu 22000 de lei pe an