Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda germania

buna ziua acum doua saptamani am luat o amenda de 500 de euro in germania
pentru ca au zis ca transport persoane deoare eram cu microbuz de 8+1 locuri si platforma de transportat masini
in masina eram cinci persoane eu soferul meu un coleg care avea masina pe platforma la mine si doi baieti care sant consateni cu mine si rude
veneam din franta va rog sa imi spuneti cum sa procedez sa ai actionez in instanta
deoare ce mau bagat in calculator si nu mai pot sa merg cu persoane in masina ca decate ori ma opreste zice ca transport persoana fara licenta de transport si am intrebat cat este amenda daca ma opreste a doua oara au spus ca este de 1000 de euro dupaaia tot mai mare eu ma duc dupa masini si mergem tot timpul
5 sau 6 persoane in masina.
va multumesc.
Din ce stiu eu, legislatia germana in acest domeniu considera ca microbuzul cu platforma de transport masini devine masina pentru transport marfuri. Cunosc pe cineva care a fost in aceasi situatie si a fost de doua ori amendat pentru acelasi lucru.Amenda trebuie contestata in Germania. Probabil ca transportul il efectuati pe persoana fizica si repetat si atunci ati devenit suspect pentru ei.