avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate florinian

Activitate florinian

Am un raspuns de la sefi.
Se pare ca legalul a venit cu doua solutii:
1. c.i.m. pe durata determinata (standard)
2. c.i.m. pe durata nedeterminata dar cu clauza de "performanta"

Am ales cea de-a doua varianta urmand ca in cursul saptamanii viitoare sa se defineasca (de catre sefi) clauza de "performanta". Concret, se vor stabili obiective.
Sunt si eu curios cum va arata aceasta clauza.

O seara placuta!
Va multumesc pentru raspunsul concis si la obiect.
"Complicaciunea" asta se intampla la cea mai mare companie din Romania.
Inca nu am semnat nimic si sper ca legal-ul companiei care analizeaza cele de mai sus sa dea o solutie legala.
In orice caz, voi semna un cim determinat.
Va tin la curent cu solutia propusa de legal.
Va multumesc inca odata pentru raspuns.
Ma bucur ca v-am starnit interesul pentru a da un raspuns cat mai complet.

Consider ca suntem cu totii constienti ca acesta este un forum in care se exprima idei personale iar tocmai caracterul de personalitate trebuie respectat iar aprecierea dvs cu privire la capacitatea mea de a discerne sau la dreptul meu de a-mi exprima ideile este total neavenita.

Sunt de acord cu dvs ca nimeni nu este obligat sa-mi raspunda la intrebare, inclusiv dvs. Forumul este public si de aceea astept raspunsuri de la orice utilizator.

Acestea fiind spuse si considerand subiectul inchis, adresez si altora urmatoarea intrebare:

Care sunt dezavantajele incheierii unui contract individual de munca pe perioada determinata de 1 an?
In afara de motive ce tin de persoana angajatului, din ce alte motive ar putea inceta cim pe perioada determinata (exclusiv demisie, deces, si alte asemenea)?

Multumesc.




Va multumesc pentru raspuns.
Chiar daca lucrez in vanzari, de profesie sunt jurist. Partea de teorie a dretului o stapanesc foarte bine. Ce-i drept, am absolvit in 2003.
Am dorit un raspuns de la un practician al dreptului la speta de mai sus, iar raspunsul primit nu cred ca a avut in vedere speta in intregul ei.

Ce consider eu important la aceasta speta:

- va exista o clauza in viitorul CM pe perioada determinata prin care se va stipula ca eu va trebui sa produc valoare adaugata (prin marginea contractelor incheiate) care sa-mi acopere salariul iar daca acest lucru se va intampla contractul se va (si aici e esentialul) transforma intr-un contract pe perioada nedeterminata
- va exista in CM pe perioada determinata

Acum intrebarea mea este CUM se va realiza acest lucru din punct de vedere legal.

Sa inteleg ca:
1. CM in vigoare va inceta fie prin demisie fie prin intelegerea partilor
2. Se va semna un nou contract pe perioada determinata
3. In cazul relizarii conditiei de profit se va semna un nou contract pe perioada nedeterminata cu incepere de la 01.01.2013

Sunteti de acord cu cele de mai sus?
Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat/opinie.

Speta:
Lucrez in vanzari pe un contract de munca pe perioada nedeterminata.
Rezultate bune. Vechime: peste 3 ani.
Ma voi muta cu serviciul in alt oras. Am cerut relocare. Nu a fost posibil dar s-a agreat, intre manageri, urmatoarea solutie (pe care am acceptat-o, pe mail):

1. s-a propus un contract pe perioada determinata de 1 an (01.01.2012 - 31.12.2012)
2. va trebui ca din profitul obtinut din contractele semnate in 2012 sa-mi acopar doar salariul
3. in cazul in care conditia de la punctul 2 se realizeaza, contractul se va transforma in contract pe perioada nedeterminata. incaz contrar, contractul va expira la 31.12.2012

In speta, este vorba de acelasi post, aceeasi fisa de post.

Intre timp, legalul companiei analizeaza modul in care aceasta propunere se poate materializa din punct de vedere legal.

Care este parerea dvs.?
Voi fi bucuros sa revin cu mai multe detalii, daca mi le ve-ti cere.
Va multumesc.
Tin sa va multumesc pentru raspuns.
Referitor la prima casa, voi merge maine la banca pentru a ma lamuri. Sper sa se poata cumpara prin prima casa. Oricum unul din apartamente s-a vandut prin credit ipotecar si era in aceeasi situatie (in total vor fi 4 proprietari de apartamente in imobil).
Revin cu raspuns in sensul asta.
Urati-mi succes.
Buna ziua tuturor!
Sunt la un pas sa platesc avansul de 5000 euro pentru un apartament 3 camere intr-o casa tip vila. Apartamentul se va individualiza dupa perfectarea contractului de vanzare cumparare prin dezlipire si inscrierea in cartea funciara. Daca m-am exprimat gresit va rog sa ma corectati.
Ideea e ca dupa ce voi plati avansul vreau sa platesc diferenta prin credit prima casa.
Intrebarea mea catre voi este daca demersul meu se poate lovi de obstacole si care ar fi acestea. Riscuri?
Ce ar trebui sa adaug in antecontractul de vanzare cumparare sau ulterior in contract.
Va multumesc.
Pot folosi intr-o cerere catre managementul companiei sau chiar in instanta articolul de mai sus cu discriminarea? Ma ajuta la ceva? Ca tot nu am inteles.
Mai sus am concluzionat ca nu mai pot face nimic, in afara de astepta decizia managementului in acest sens (cand se va trezi).
Sa inteleg ca:
- chiar daca in aceleasi conditii de munca, cu acelasi job description, eu si colegul meu desi suntem pe aceeasi pozitie avem salarii substantial diferite
- chiar daca am cerut alinierea salariului meu inca de acum un an si nu am primit decat promisiuni de la o luna la alta (negocierea salariului, dupa cum stim, are loc, de cele mai multe ori loc la angajare ca dupa angajare se intampla ce patesc si eu: promisiuni)
rezulta ca in mod inechitabil si necinstit (chiar daca e legal!) nu pot face nimic.
Sau asta e economia de piata (inechitabila si necinstita) dar totusi pot pleca prin demisie. :)

Oare asa sa fie?

In oricare din situatii va multumesc pentru raspunsurile date.
Functia de incadrare din noul act aditional la CIM este de manager zona.