Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transformare CM durata neteterminata in CM durata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transformare CM durata neteterminata in CM durata determinata

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat/opinie.

Speta:
Lucrez in vanzari pe un contract de munca pe perioada nedeterminata.
Rezultate bune. Vechime: peste 3 ani.
Ma voi muta cu serviciul in alt oras. Am cerut relocare. Nu a fost posibil dar s-a agreat, intre manageri, urmatoarea solutie (pe care am acceptat-o, pe mail):

1. s-a propus un contract pe perioada determinata de 1 an (01.01.2012 - 31.12.2012)
2. va trebui ca din profitul obtinut din contractele semnate in 2012 sa-mi acopar doar salariul
3. in cazul in care conditia de la punctul 2 se realizeaza, contractul se va transforma in contract pe perioada nedeterminata. incaz contrar, contractul va expira la 31.12.2012

In speta, este vorba de acelasi post, aceeasi fisa de post.

Intre timp, legalul companiei analizeaza modul in care aceasta propunere se poate materializa din punct de vedere legal.

Care este parerea dvs.?
Voi fi bucuros sa revin cu mai multe detalii, daca mi le ve-ti cere.
Va multumesc.
florinian a scris:

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat/opinie.

Speta:
Lucrez in vanzari pe un contract de munca pe perioada nedeterminata.
Rezultate bune. Vechime: peste 3 ani.
Ma voi muta cu serviciul in alt oras. Am cerut relocare. Nu a fost posibil dar s-a agreat, intre manageri, urmatoarea solutie (pe care am acceptat-o, pe mail):

1. s-a propus un contract pe perioada determinata de 1 an (01.01.2012 - 31.12.2012)
2. va trebui ca din profitul obtinut din contractele semnate in 2012 sa-mi acopar doar salariul
3. in cazul in care conditia de la punctul 2 se realizeaza, contractul se va transforma in contract pe perioada nedeterminata. incaz contrar, contractul va expira la 31.12.2012

In speta, este vorba de acelasi post, aceeasi fisa de post.

Intre timp, legalul companiei analizeaza modul in care aceasta propunere se poate materializa din punct de vedere legal.

Care este parerea dvs.?
Voi fi bucuros sa revin cu mai multe detalii, daca mi le ve-ti cere.
Va multumesc.

1. Pentru a incheia un c.i.m. pe durata determinata ar trebui sa inceteze vechiul c.i.m. ... intrucat, onor minti celebere care au elaborat programul REVISAL au blocat aceasta optiune de modificare a c.i.m. din nedeterminata in determinata ... bineinteles pe baza unei asemenea situatii se poate discuta daca este sau nu legal ...

2. C.i.m. va inceta de drept la data de 31.12.2012 , cand expira durata pentru care a fost incheiat ... daca nu se mai doreste prelungirea duratei ... in caz contrar, inceteaza si puteti beneficia de somaj ...
Va multumesc pentru raspuns.
Chiar daca lucrez in vanzari, de profesie sunt jurist. Partea de teorie a dretului o stapanesc foarte bine. Ce-i drept, am absolvit in 2003.
Am dorit un raspuns de la un practician al dreptului la speta de mai sus, iar raspunsul primit nu cred ca a avut in vedere speta in intregul ei.

Ce consider eu important la aceasta speta:

- va exista o clauza in viitorul CM pe perioada determinata prin care se va stipula ca eu va trebui sa produc valoare adaugata (prin marginea contractelor incheiate) care sa-mi acopere salariul iar daca acest lucru se va intampla contractul se va (si aici e esentialul) transforma intr-un contract pe perioada nedeterminata
- va exista in CM pe perioada determinata

Acum intrebarea mea este CUM se va realiza acest lucru din punct de vedere legal.

Sa inteleg ca:
1. CM in vigoare va inceta fie prin demisie fie prin intelegerea partilor
2. Se va semna un nou contract pe perioada determinata
3. In cazul relizarii conditiei de profit se va semna un nou contract pe perioada nedeterminata cu incepere de la 01.01.2013

Sunteti de acord cu cele de mai sus?
florinian a scris:

Va multumesc pentru raspuns.
Chiar daca lucrez in vanzari, de profesie sunt jurist. Partea de teorie a dretului o stapanesc foarte bine. Ce-i drept, am absolvit in 2003.
Am dorit un raspuns de la un practician al dreptului la speta de mai sus, iar raspunsul primit nu cred ca a avut in vedere speta in intregul ei.
......

Nu cred ca sunteti in masura sa va spuneti punctul de vedere daca o persoana este sau nu un practican al dreptului ... solutia data este chiar din practica intalnita.

Trebuie sa intelegeti ca nimeni nu este obligat sa raspunda intrebarii dumneavoastra si, cu atat mai mult, nu se poate garanta un raspuns complet, corect si de actualitate. Trebuie sa discerneti singur in ce masura raspunsurile primite va pot ajuta in cazul supus dezbaterii.

Ce consider eu important la aceasta speta:
- va exista o clauza in viitorul CM pe perioada determinata prin care se va stipula ca eu va trebui sa produc valoare adaugata (prin marginea contractelor incheiate) care sa-mi acopere salariul iar daca acest lucru se va intampla contractul se va (si aici e esentialul) transforma intr-un contract pe perioada nedeterminata
- va exista in CM pe perioada determinata

Acum intrebarea mea este CUM se va realiza acest lucru din punct de vedere legal.

Sa inteleg ca:
1. CM in vigoare va inceta fie prin demisie fie prin intelegerea partilor
2. Se va semna un nou contract pe perioada determinata
3. In cazul relizarii conditiei de profit se va semna un nou contract pe perioada nedeterminata cu incepere de la 01.01.2013

Sunteti de acord cu cele de mai sus?

1. Contractul individual de munca nu poate fi încheiat în conditie suspensiva (nu poate fi afectat de un element viitor sau incert) si nici sub conditie rezolutorie (desfiintarea obligatiei la un eveniment viitor si necert). În mod exceptional, contractul individual de munca poate fi afectat de un termen extinctiv, precum si de un termen suspensiv dar cert.

2. Asa cum v-am mai spus , teoretic modificarea duratei c.i.m. din nedeterminata in determinata este posibila in baza art.41 alin.1 C.mun. ... insa practic este imposibil , din cauza Registrului electronic de evidenta al salariatilor care face imposibila aceasta modificare , situatie in care c.i.m. vechi va inceta si se va incheia un c.i.m. pe durata determinata.

3. C.i.m. este guvernat de principiul libertatii de vointa (ca si contractele civile). Sub rezerva si limitele impuse de art. 38 din Cod, partile negociaza si stabilesc cauzele lui cu respectarea normelor imperative ale legii, a cauzelor contractelor colective de munca, a ordinii publice si a bunelor moravuri.
Prin urmare, inserarea acelei clauze in c.i.m. ar contrazice prevederile legale , si anume: Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara (art.164 alin.3 C.mun.)

4. Modificarea duratei c.i.m. din determinata in nedeterminata se poate prevedea ca o conditie in c.i.m. , in urma evaluarii performanţei dvs pe aceasta perioada ... insa in cazul in care angajatorul nu va fi de acord , ar trebui sa existe si o sanctiune a acestuai pentru neerespectarea clauzelor c.i.m.
Va multumesc inca odata pentru raspuns.
Ma bucur ca v-am starnit interesul pentru a da un raspuns cat mai complet.

Consider ca suntem cu totii constienti ca acesta este un forum in care se exprima idei personale iar tocmai caracterul de personalitate trebuie respectat iar aprecierea dvs cu privire la capacitatea mea de a discerne sau la dreptul meu de a-mi exprima ideile este total neavenita.

Sunt de acord cu dvs ca nimeni nu este obligat sa-mi raspunda la intrebare, inclusiv dvs. Forumul este public si de aceea astept raspunsuri de la orice utilizator.

Acestea fiind spuse si considerand subiectul inchis, adresez si altora urmatoarea intrebare:

Care sunt dezavantajele incheierii unui contract individual de munca pe perioada determinata de 1 an?
In afara de motive ce tin de persoana angajatului, din ce alte motive ar putea inceta cim pe perioada determinata (exclusiv demisie, deces, si alte asemenea)?

Multumesc.

Dezavantajele sunt unul singur: in lipsa acordului ambelor parti, contractul va inceta prin ajungere la termen. Acesta este un caz de incetare de drept, unitatea nu are nevoie de alte motive.
Cu alte cuvinte, unitatea / nimeni nu are cum sa va garanteze acum faptul ca peste un an firma va fi de acord sa semneze o prelungire a contractului.

p.s. cat despre constructia cu cim determinat, apoi prelungirea daca se indeplinesc nu stiu ce conditii, eu consider ca nu este legala.
Pentru salariat are dezavantajele ca:
- nu garanteaza prelungirea nici macar daca se indeplineste conditia (pentru ca cim determinat ar trebui incheiat pe durata determinata numai daca sunt indeplinite anumite conditii obiective; prevederea legala care permite cim determinat este o exceptie, nu un mecanism pentru prelungiri daca indeplinesti target-uri)
- un astfel de acord este ilegal din perspectiva codului muncii, si angajatul nu poate obtine executarea lui in instanta in caz ca firma nu se tine de cuvant. ba din contra, firma poate denunta acest acord ca nelegal cand ii convine.
Pentru firma: se va vedea de la o posta ca nu are motive obiective pentru cim determinat -> cim determinat e cam ... nul (fie cauza ilicita, fie lipsa motivelor strict delimitate legal) -> nu exista contract de munca. In plus, poate se vor analiza de catre ITM si restul CIM determinat ale altor salariati.
Asa complicaciune, mai bine nu.
smeagull, utilizator