avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate adriana_68

Activitate adriana_68

multumesc mult pentru proptitudinea de care ati dat dovada de a raspunde la mes meu . O zi placuta
Buna ziua, as dori sa aflu cum se procedeaza la ceea ce relatez mai jos
Mama..a facut contract vanzare cumparare cu uzul fruct pe numele fiului si a norei.. acum ar dori sa schimbe doar pe numele fiului...si sa nu mai fie nora ca titular pe apartament. Intrebarea mea este.. dc e nevoie de ei la schimbare sau poate singura ...sa faca acest lucru... mai precis cum e legal...
Cu respect multumesc si astept raspuns
Răspuns la discuția Somaj
VA MULTUMESC
Discuție Somaj
Am o intrebare referitor la legea somajului
Am o cunostinta care lucreaza la patron cu carte de munca si el vrea sa il dea afara beneficieza de somaj sau nu
Patronul a comunicat ca legea somajului sa modificat si nu mai e obligat sadea in somaj cu toate ca ai platit toate darile catre stat
Va multumesc
Sa tot vehiculat prin presa si televiziune despre penalitatiile restantierilor cum ar fi ... nu se mai aplica penalitate la suma restanta la cota de intretinere .
Sa punlicat o astfel de lege sau a fost doar o dezbatere .
Se mai aplica sau nu se mai aplica penalitatea la cotele restante de intretinere .
Restantierii din blocul in care locuiesc sustin ca legea a aparut si nu mai trebuie sa fie penalizati . Daca ma puteti ajuta referitor cu asa zisa lege daca a fost publicata sau .... ei asa considera doar ca a auzit prin mass media
aas dori sa stiu cum e cu plata penalitatilor
Asociatia noastra acum 9 ani a avut un prejudiciiu adus de fostul presedinte de aproape 1 miliard (dat in judecata dansul a avndut apartamentul fara a avea stampila si semnatura actualului presedinte...) sa achitat luna de luna plus penalitati iar de 3 ani sa facut intre parti o esalonare de plata fixa de a stopa penalitatile la penalitati ... pana acum sa calculat suma numai la restantieri ( cu toate ca acesti restantieri nu au fost pe vremea prejudiciului in acest bloc ca proprietari sau erau proprietari dar nu au fost restantieri in aceea perioada) restantierii respectivi in urma judecarii au fost nevoieti sa isi vanda aparatamentele si au platit doar ce era la avizier dar nu sau luat in calcul penalitatile calculate de catre Radet.
E corect ceea ce se pune la cota de intretinere aceste penalitati calculate la restantieri suma de 850 RON doar restantierilor nu ci si celor care sunt la zi cu intretinerea dar dar nici ei nu sunt de vina ca nu au fost pe vremea aceea facturile.. si nici acesti restantieri care ... nu au fost in acest bloc ca proprietari ??
Buna ziua , am preluat de cca 6 luni ca presedinte bloc si am o nelamurire.
Acum 9 ani .. fost-ul presedinte pe vremea aceea nu a achitat facuturile la furnizori cu toate ca plata intretinerii exista .... ceea ce a adus un prejudiciu la bloc de aproape 1 miliard... ( aveam si restantieri dar erau si oameni corecti care achitau la timp intretinerea..ceea ce nu sa achitat nici o suma ) .
La adunare generala.... pe aceea vreme realizand ca suntem in impas l-am destituit din functie,.... si am ales un alt presedinte bloc . Sa facut o conventie cu Radet-ul si lunar se plateste suma de 850 RON pe langa factura emisa la luna respectiva . Mai sunt cateva luni si am achitat penalitatile datorate catre Radet .
Am facut o mica introducere ca sa realizati de ce intreb..... aceste penalitati (850 RON) au fost introduse luna de luna la restantieri ... ceea ce eu una consider ca nu e legal de ce spun asta aceste penalitati au fost de multi ani si am unii proprietari restantieri nu au locuit pe vremea aceea in acest bloc, eu stiu din ce am si vazut si la telev. cei care au patit ca noi administratorul a fugit cu bani au platit toata lumea care locuieste in acel bloc nu numai cei restantieri mai ales ca ei nu locuiau in acest bloc sau nu erau atunci restantieri cei restantieri pe aceea vreme sau mutat prin vanzarea apartamentului.... in timpul cand Administratia e data in judecata din cauza neachitarii facturilor nu e corect ca aceea suma de 850 RON sa fie calculat la nr. de apartamentelor din bloc ???
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca sa stiu ce sa spun fostului presedinte care a aplicat aceste penalitati doar la restantieri nu la tot blocul repet sunt penalitati si sume datorate prin neachitarea facturilor acum cativa ani chiar dc a fost achitate prin caserie intretinerea nu au ajuns banii la furnizori .
Va multumesc ,
Adriana