Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare contract de vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare contract de vanzare cumparare apartament

Buna ziua, as dori sa aflu cum se procedeaza la ceea ce relatez mai jos
Mama..a facut contract vanzare cumparare cu uzul fruct pe numele fiului si a norei.. acum ar dori sa schimbe doar pe numele fiului...si sa nu mai fie nora ca titular pe apartament. Intrebarea mea este.. dc e nevoie de ei la schimbare sau poate singura ...sa faca acest lucru... mai precis cum e legal...
Cu respect multumesc si astept raspuns
Daca a vandut, chiar daca era trecut doar fiul, oricum bunul ar fi proprietatea comuna a sotilor.
Nu mai are ce sa faca, cred ca a declarat in act ca a primit si pretul.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Rezilierea unui contract de vanzare cumparare nu se poate face decat prin instanta pentru motive bine intemeiate.
Mai mult, fiind un bun achizitionat in perioada casatoriei el intra in masa partajabila in caz de divort indiferent pe numele cui este incheiat contractul.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
mama a vandut apartamentul , prin urmare nu-l mai poate revinde. sau retrage vanzarea
daor daca nora si fiul care sunt cumparatori sunt de acord se poate incerca o reziliere a contractului la notar ( in general notariii sunt foarte reticenti la asemenea probleme) . daca nu se inteleg trebuie sa o dea in judecata pe nora si sa ceara rezilierea contractului. doarr dupa ce hotararea de reziliere este definitiva si irevocabila si redevine proprietar poate dispune din nou
multumesc mult pentru proptitudinea de care ati dat dovada de a raspunde la mes meu . O zi placuta
av.antoanelageaman a scris:

mama a vandut apartamentul , prin urmare nu-l mai poate revinde. sau retrage vanzarea
daor daca nora si fiul care sunt cumparatori sunt de acord se poate incerca o reziliere a contractului la notar ( in general notariii sunt foarte reticenti la asemenea probleme) . daca nu se inteleg trebuie sa o dea in judecata pe nora si sa ceara rezilierea contractului. doarr dupa ce hotararea de reziliere este definitiva si irevocabila si redevine proprietar poate dispune din nou

................................
Contractul de vanzare -cumparare este un act juridic, si nu se poate anula decat printr-o actiune "rezolutorie", in instanta (vorbesc din propria experenta.) . In cazul forumistului la notar se poate face o noua tranzactie de la cumparatori la vanzatori, numai asa se poate. Oricum taxele notariale sunt apriximativ ca si taxele de timbru in instanta, asa ca In instanta va dura foarte mult timp, si o sumedenie de probe ca sa sustineti cererea, cand la un BNP se rezolva in cateva minute. Ok. Eu as alrge a doua varianta propusa.