avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate mocutzy27

Activitate mocutzy27

Răspuns la discuția ambulantier
multumesc frumos!!!:">
Răspuns la discuția ambulantier
soferii autosanitara sunt obligati sa faca aceste cursuri de ambulantieri pentru a putea face anumite manevre si sa foloseasca aparatura medicala. practic se schimba functia pe baza unor cursuri si bineinteles si fisa postului care impune acest curs.
Răspuns la discuția ambulantier
daca legea 284/2010 spune ca orice promovare se face la 3 ani iar ordinul 1470/2011 anexa a legii 284 spune ca ambulantierul trebuie sa aiba 6 ani sofer profesionist si cel putin 1 an ca sofer autosanitara 1 , la ce perioada se face promovarea in functie, la 3 ani de la incadrarea ca sofer 1 sau la cel putin 1 an de sofer 1 autosanitara?.... multumesc
Discuție ambulantier
buna ziua. va rog sa ma ajutati sa inteleg conditiile de promovare din sofer 1 autosanitara in functia de ambulantier. multumesc#-o
buna ziua! unitatea ne spune ca este o problema cu acordarea tichetelor de masa(ambulanta). ca s au bagat in acelasi buget cu salariile, ca trebuie sa se dea un articol special pentru a putea incadra legal acordarea tichetelor de masa... nu inteleg nimic. tichetele se acorda in continuare conform legii 142/1998? sau sunt modificari. nu am gasit nimic lamuritor. multumesc
Discuție abuz in servici
buna ziua! se poate actiona in instanta de catre salariati un manager ca a luat o decizie pentru unitate fara sa si respecte fisa postului? trebuiesc respectati pasii legali de memoriu la institutiile superioare sau se poate merge direct in instanta pentru abuz in servici? multumesc
buna yiua. am si eu o intrebare va rog! pot actiona in instanta unitatea la care lucrez pentru a mi plati orele suplimentare efectuate timp de vreo 2 ani_ de cand s a dat legea ca nu se mai platesc angajatorul ne a bagat ore suplimentare in grafic fara acordul scris al nostru si fara a se da macar timp liber. regulamentul intern abia anul acesta a fost afisat si am observat ca la munca suplimentara unitatea trebuie sa ceara acordul scris angajatului pentru efectuarea orelor suplimentare. si inca ceva la plata orelor duble ne lipsesc fiecarui angajat cate 4 , 5 , 6 , lei in fiecare luna. cand am intrebat de ce mi s a spus ca asa este softul insa pe an se strang in jur de 1 suta de milioane de la toti angajatii oare banii acestia nu sunt observati in plus_...... multumesc
am avut ub accident rutier in urma caruia o persoana care se afla in vehicul lovit de mine a avut nevoie de 13 zile de spitalizare.dupa externarea acestuia am fost de acord sa i platesc spitalizarea care se ridica la suma de 15oo lei( suma pe care le am dat o plus alte cheltuieli in timpul spitalizarii) ramand sa i achit si masina in valoarea de 2500 lei aceasta fiind o dacie veche picand de acord ca la externare sa mergem impreuna la un notar pentru a mi da o declaratie prin care nu avea nici o pretentie.dupa ce am platit spitalizarea aceasta persoana nu a mai fost de acord sa mergem la notar spunand ca are pretentii ca i sa dat 37 de zile de ingrijiri medicale. ce trebuie sa fac , sa i onorez pretentiile ? daca acestea o sa fie exagerate cui trebuie sa ma adresez? cu mine ce se va intampla daca acestia nu sunt de acord sa rezolvam pe cale amiabila? am intales ca daca are 37 zile ingrijiri medicale este penal. a suferit un traumatism cranian cu linie fina de lichid intracerebral ce s a remis pe timpul spitalizarii. multumesc!
Răspuns la discuția calomnie?....
bine dar ea ma acuza prin acea declaratie ca eu am fost la ziarul respectiv . iar subiectul articolului nu are nicio legatura cu consumul de motorina. practic s a folosit de acea declaratie sa si spele imaginea proprie pentru ca articolul face referire clara la o persoana si nu la institutie . am spus calomnie pentru ca nu stiu ce sa fac. sa inteleg ca a procedat corect? multumesc
Discuție calomnie?....
buna ziua! se pare ca sunt predispusa la conflicte......
a aparut intr un ziar local un articol despre directorul economic al unitatii in care lucrez si cu care sunt in conflict de mai bine de 2 luni. mi am declarat nemultumirea in ordine ierarhica incepand de la unitate , raspunsul acesteia fiind nesatisfacator am mers mai departe ,in tacere fara publicitate fara spectacol.
in urma articolului aparut despre ea , a hotarat ca are dreptul la replica aparand pe un sait declaratia ei care face referire la mine si sotul meu si nemultumirile noastre.
sunt folosite numele noastre , acte care contin numele nostru. pentru mai multe detalii am atasat linkul cu articolul din ziar si replica dansei.
as vrea sa fac plangere impotriva dansei , nu se poate asa ceva!!!!! de cand a aparut declaratia sunt sunata continuu de catre prieteni curiosi sa afle ce s a intamplat.... cum m SFATUITI SA PROCEDEZ? cum ar trebui sa formulez plangerea si unde sa o incadrez . multumesc mult![ link extern ]

[ link extern ]