avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate 31101979

Activitate 31101979

Buna ziua. Am si eu o intrebare la dumneavoastra.
O societate nou infiintata in iulie 2013 care este neplatitoare de tva dar cu impozit pe profit 16% vrea sa devina platitoare de impozit prin metoda aceea de a depune 010 si 098 la administratie.
As vrea sa stiu cum se completeaza acele declaratii deoarece imi cere sa estimez cifra de afaceri si in 010 si 098, si nu stiu ce suma sa trec( nu stiu nici plafonul care mai este acum).
Ma puteti ajuta?
Va multumesc mult deoarece nu prea ma pricep bine la aceste declaratii.
O zi buna.

Multumesc din suflet pentru raspuns.
Multumesc.
Si asa procedez si pentru februarie, martie, adica trec acele ore suspendate in decl 112, luna de luna pana cand o sa fac inchiderea contractului?
va muultumesc din suflet.
Buna ziua. Am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra.
In luna ianuarie din cele 21 de zile 8 a lucrat iar restul de 13 reprezinta concediu fara plata, de fapt a intrat in concediu fara plata din data de 15.01.2013 si pana la 01.05.2013.
In decl 112 am trecut cele 8 zile cu salariul realizat cu absolut tot ce trebuie.
Ma intereseaza in mod deosebit unde trec acele zile de concediu fara plata din ianurie ( 13 la numar) si de exemplu in luna februarie, martie , aprilie si mai o mai trec in decl 112, sau nu?
Sunt o firma care depun declaratiile la trimestru.
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția facturi
ok. am sa vb cu dansii sa reglam problema.
va multumesc pt ajutor.
Răspuns la discuția facturi
Asa ar fii corect doar ca la intocmirea fact finale a trecut intreaga val a ctr si practic a hotarat sa ramana doar acea factura finala.Alta posibilitate pentru a rezolva acesta problema nu exista?
Multumesc de ajutor.
Discuție facturi
Buna ziua. Daca ma poate ajuta si pe mine cineva ref la stornarea unei facturi.
In luna iulie 2010 primesc o factura pe care o platesc. In urmatoarea luna primesc factura finala de la respectivul furnizor dar nu storneaza val din prima factura.
Intrebarea mea este daca mai pot face stornare la acea factura pe anul 2010 in luna dec sau acum in luna aprilie. Am descoperit acum la invenatrierea conturilor aceasta problema.
Va multumesc.
Răspuns la discuția contul 471
M am gandit ca fiind trecute pe factura materiale mai trebuie sa le trec in contul de materiale. Dar aveti perfecta dreptate cu acea nota contabila.Si pot sa o fac la 31.12.2010 ca sa nu modific toate balantele?
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția contul 471
nu sunt la terti. au fost deja folosite.
Au fost materiale de la un furnizor doar ca am facut inregistrarea gresita la vremea respectiva.
Discuție contul 471
Buna ziua.
Ma numesc Dany si intampin ceva probleme la reglarea unei inregistrari. Am o factura inregistrata in luna a saptea pe avans iar acum la inventarierea conturilor am observat greseala, pe factura aceea am materiale si trebuiau trecute in 354.
Iar acum la 31.12.2010 nus tiu cum sa fac reglarea. De stornat nu cred ca mai pot deoarece am decotul de TVA depus si inregistrat.
M am mai gandit la varianta aceasta: stornez la dec 2010 fact din luna iulie dupa care o inregistrez tot in dec 2010 doar ca pun 354 in loc de 471.
La aceasta varianta m am gandit.
Mentionez ca am o doamna contabila care ajunge la mine la sf de luna si nu are rabdare sa -i comunic toate problemele. Nu am curajul sa o intreb deoarece nu prea vrea sa ma ajute, iar eu nu prea ma descurc. Sunt abia la inceput de drum si incerc sa invat sa fac totul cat mai bine.
va multumesc.