avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Activitate bibacj

Activitate bibacj

Buna ziua

Am depasit plafonul de TVA, devenind platitor.
In urma inventarierii am stabilit total stoc 45.931.
Trebuie sa fac ajustare pentru a evidentia separat TVA-ul aferent stocului?

Daca da, in urma calculul am valoare TVA 6.835 care este mai mare decat soldul contului 378.

Cum procedez?

Multumesc
Buna ziua

Am un contract cu o firma IT care furnizeaza Servicii de mentenanta a retelei de IT. Ce documente ar trebui sa mai primesc lunar pe langa factura. Multumesc
Da dar intre timp persoana nu a mai venit... Deci nu am cum sa obtin NIF . De aceea nu stiu ce solutie sa gasesc pentru a rezolva situatia.


Multumesc

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul moldovesc nu este acceptat de D112 ..ii trebuie un NIF obtinut de la ANAF.

Este cel de pe pasaport...

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?

Este CNP din Republica Moldova...

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?

Buna ziua!
Am vrut sa angajam un cetatean din Republica Moldova. I s-a intocmit contract de munca pe baza CNP-ului din pasaport, transmis in Revisal fara probleme.
Persoana nu s-a prezentat la serviciu si dupa 2 zile i s-a incetat contractul de munca. La intocmirea D112 imi apare eroare - CNP incorect.
Ce pot sa fac?

Multumesc
Bună ziua!
Locuiesc intr-un bloc care are parcari private, iar pe marginea cailor de acces vin proprietarii altor blocuri și parchează. Este de competenta politiei locale ca aceștia sa fie sancționați? Am încercat amiabil, dar nu se poate rezolva.
Mulțumesc
Bună ziua!

Avem în fata blocului parcarea privata. Perpendicular pe aceasta, dar în curtea blocului, vin locatarii din blocurile învecinate și parchează mașinile jumate pe spațiul nostru, cealaltă jumătate fiind pe spațiul verde al blocului vecin. Ce se poate face? Ei susțin ca au sunat la politia locala și li s-a spus ca este în regulă și pot parca. Cui ne putem adresa? Mulțumesc
Bună seara!

Am pierdut un Contract de credit și garantie. Am nevoie de el la notar. Cum îl pot obține?
Mulțumesc
Notificarea poate fi facuta de catre firma?
Cine va suporta cheltuielile de judecata?

Multumesc