avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate doru285

Activitate doru285

Răspuns la discuția Copie contract telefonie
kappauser a scris:

In general contractele se fac in atatea exemplare cate parti sunt implicate in contract.

Legal nu exista nici o obligatie ca o parte sa ii faca celeilalte o copie a contractului, in cazul in care o parte pierde documentul.

Insa bunul simt, si gradul de civilizatie recomanda acest lucru. Si cel mult se poate pretinde preluarea costurilor de genul hartie, copiere, eventual cautatul documentelor.

Demersul este simplu. Mergeti si rugati sa vi se elibereze copia.
Buna ziua. Ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine o copie dupa contractul pentru servicii de telefonie,si daca exista reglementari in acest sens in care institutia cu care am incheiat contractul este obligata sa-mi elibereze aceasta copie?
Răspuns la discuția Contract abuziv telefonie - PFA
Urmaresc toate postarile dumitale pe temele legate de telefonie,am impresia ca aperi interesele companiilor
Răspuns la discuția Factura telefonie mobila
Am primit factura detaliata in care apar mesaje enjoy trimise pana la orele 20,dar telefonul a fost suspendat la orele 17 in aceeasi zi conform mesajului trimis de orange si salvat in memoria telefonului.Cred ca am cea mai buna dovada pentru aceasta factura umflata.
La fel mi s-a intamplat si mie cu aceste mesaje umflate. Pe factura dtaliata apar mesaje trimise pana la orele 20 cu toate ca telefonul mi-a fost suspendat la orele 17.Mesaj trimis de orange referitor la suspendarea telefonului.Unde este adevarul?
kappauser a scris:

Parerea mea: formularea "reziliere anticipata" nu este cea mai fericita. In mod normal partile pot prevedea posibilitatea incetarii contractului de comun acord. Iar acest acord comun reprezinta vointa exprimata de parti : incetam contractul daca imi platesti 1 RON sau 10 RON sau 1000 RON. Nu este o consecinta a neexecutarii obligatiilor ci este o intelegere suplimentara. Intru-cat vointa ta la inceput a fost "2 ani de contract" sau "1 luna de contract" sau "73 zile de contract". Contractul se deruleaza exact atatea zile.
Iar daca s-a convenit si acceptat aceasta clauza, atunci nici macar nu se poate zice ca este abuziva.
Abuziva ar fi in cazul in care operatorul nu executa din culpa, lucru care iti da dreptul sa reziliezi, dar daca o faci atunci tot tu esti pedepsit prin plata taxei. Adica tu iti exprim dreptul legal si atunci esti pedepsit. Aceasta inseamna clauza abuziva.

In ce priveste situatiile expuse, in anumite conditii poti sa ceri incetarea contractului. Din motive de forta majora poti primi acest drept de a cere incetarea contractului fara a fi obligat sa il platesti pana la capat.
In general insa ca te muti in alta tara nu se accepta ca si caz de forta majora decat in anumite situati, cum ar fi detasarea.
Intr-adevar ai obligatia sa iti platesti chiria, abonamente sau alte contracte pe perioada pe care te-ai angajat. Pune problema si invers: Ai un contract de chirie pe trei ani, iti cumperi mobila potrivita si dupa 1 luna vine cealalta parte si iti zice sa iti iei catrafusele si iti da si bani platiti inapoi pe loc. Ce zici in acest caz? Ca ai contract pe 3 ani?
In ceea ce priveste argumentatia cu criza economica aceasta nu are din pacate nici o relevanta. Acesta nu este un eveniment de forta majora.
Iar in ceea ce priveste angajarea intr-un contract indelungat pe doi ani sau 1 an, vin si pun intrebarea: De ce nu ai luat o cartela pre-paid de 5 sau 10 Euro. O pui in telefon si telefonezi o saptamana, o luna sau 7 luni. Nu mai vrei, nu mai reincarci. Operatorul iti pune la dispozitie mai multe alternative, tu esti cel ce alegi si iti exprimi vointa. Ca te imbata cu un telefon, cu o maslina sau o scobitoare straina este altceva. Dar ai posibilitatea sa alegi, nu te-a obligat nimeni.
Iar ultima remarca nu tine chiar de loc. Nu iti indeplinesti obligatia de a plati, ceilalti pot sa rezilieze si sa ceara despagubiri. Nu poti sa invoci neexecutarea obligatiei operatorului deoarece aceasta nu este din culpa lor, este din culpa ta. Adica este vina ta ca au fost obligati sa rezilieze.

Răspuns la discuția Factura telefonie mobila
Multumesc de raspuns.
Buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.Am contract pentru servicii de telefonie cu Orange din 2003,in toti acesti ani mi-am platit facturile la timp,insa intamplarea recenta ma face sa renunt la serviciile lor.Orange a lansat de ceva vreme un concurs,,Dorinte implinite,, cu intrebari de cultura generala prin trimiterea de raspunsuri prin sms. Din punctul meu de vedere acest concurs este la limita legii datorita faptului ca pe telefon nu au fost date suficiente detalii asupra regulilor si costurilor acestui concurs fiind foarte bine ,,gandit,, copilul meu a cazut in capcana.Am primit sms cu costuri suplimentare 55e ,din acel moment documentandu-ma despre acest concurs,am sunat la relatii cu clientii cerand rezilierea contractului,mi s-a raspuns ,,Aveti de plata 500 ron ,s-a facut o reactualizare,, dupa care mi-a fost blocat telefonul nemaiputand sa efectuez convorbiri in schimb primind in continuare intrebari pentru continuarea concursului.Acest fapt m-a determinat sa deconectez definitiv telefonul.Dupa o luna de zile primesc factura(nedetaliata) cu suma de 980 ron.Ce este de facut?




Persoana de la care a cumparat nu mai traieste
Va rog frumos sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme.Tatal meu a cumparat un teren in anul 1960,in baza unei chitante de mana,pe care si-a construit casa.Cum poate sa obtina eliberarea unui act de proprietate,tinand cont ca in toti acesti ani a platit taxe si impozite la primarie.Mentionez ca ,chitanta de mana a pierduto.