avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate craciun.cristian28061967@yahoo.com

Activitate craciun.cristian28061967@yahoo.com

buna ziua ,mi-a venit decizia cu noua recalculare,conform acestei ultimei decizii,pensia este mai mare ,banii opriti din 2010,in baza vechii decizii se mai recupereaza?
mentionez ca este vb.,despre pensie militara.de urmas
va multumesc anticipat
Discuție despagubiri
Buna ziua,
sunt pensionat,din cauza unui accident de munca,datorat ,unui accident rutier,petrecut in timpul unei delegatii.Politia,a solutiat,cazul[N.U.P],fiind vorba de o defectiune tehnica a masinii,aceasta,avand toate,reviziile si verificarile tehnice la zi.Am suferit mai multe operatii. Va rog sa-mi spuneti daca pot solicita despagubiri firmei la care am lucrat,si care ar fi pasii de urmat? Va multumesc.
Buna seara,mi-avenit cuponul de pensie,bineineles cu pensia diminuata. Peste 2 zile mi-a venit si decizia ,care corespunde cu ceeace scrie in cupon,dar nu mi-a sosit nici o adeverinta de la comisariat ,in legatura cu vechimea.Cum ar trebui sa procedez in continuare,pentru ca am o pensie sub 3000 de lei si totusi mi-a scazut.
Mentionez ca in decizie scrie ca pensia este calc.,pe baza sal. mediu.Mai exista sanse sa revin macar la pensia initiala/.Am vechime si stagiul de cotizare complet. Va multumesc anticipat.
Discuție mostenire
am o mostenire impreuna cu un frate vitreg al decedatului dse care nu mai stiu nimic de peste trei ani de zile. cum pot proceda pentru a putea intra in posesia partii mele. pol sa-l dau in judecata iar apoi sa incerc sa vand eu? se aude ca ar fi decedat. cum pot proceda va multumesc
Discuție pensie de urmas
ce acte sunt necesare,pentru pensia de urmas,si cum se procedeaza/
Discuție juridic
daca o parte din proces,dupa 30 de zile de la comunicare,vrea sa investeasca hot.,cu titlu executoriu,iar cealalta parte sustine ca nu a primit hot,cum pot proceda
Discuție juridic
taxe si hotarari
am primit comunicarea de div.,pe data de 4-03-2010..Daca nu s-a facut apel la hot..,cum trebuieste sa procedez in continuare? Ce taxe,si cum sa procedez sa fac ca hotararea sa fie definitiva?Sau mai exact cum ar trebui sa procedez ptr.,a termina definitiv procesul de divort. Multumesc anticipat.
Discuție juridic
cat timp este valabila o hot jud def.,si irev.,ptr.,recuperarea unei creante.hotararea a fost data in 1996.am contactat un executor,am gasit debitorul,cu care am incheiat un P-V,prin care se obliga sa achite creanta in maxim,3 luni. Intre timp executorul a decedat,si nu am mai putut gasi debitorul. Cum as putea sa procedez si daca mai este valabila hot.?
Discuție juridic
cum poate o hotarare,sa devina definitiva..Am primit hotararea pe 4 -03-2010.
Este o hot. de div. Cum o pot face,definitiva,si executorie,cum si la cat timp. Multumesc.
Discuție juridic
in urma hotararii de divort,mi s-a incredintat minorul
in hotarare nu este specificat,nici un program de vizita
inseamna ca celalalt parinte poate veni oricand,sa il viziteze,sau sa il cheme?
cum se procedeaza?
multumesc anticipat