Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... juridic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

juridic

cum poate o hotarare,sa devina definitiva..Am primit hotararea pe 4 -03-2010.
Este o hot. de div. Cum o pot face,definitiva,si executorie,cum si la cat timp. Multumesc.
Va deveni definitiva daca nu se ataca in timpul mentionat pe hotarare. Atunci poate fi executata sau poate fi investita cu formula executorie (daca se pronunta si asupra unui partaj).
in 30 zile de la comunicare..asteptati sa vina comunicarea hotararii si dupa aia o legalizati si investiti cu formula executorie, dupa trecerea celor 30 zile
In materia divortului, atat termenul de apel cat si termenul de recurs este de 30 zile si curge de la comunicarea hotararii (art. 619 C.pr.civ.).
Daca sentinata de divort nu va fi apelata in acest termen atunci puteti cere legalizarea ei cu mentiunea "definitiva si irevocabila".