avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate Boanca Ana-Maria

Activitate Boanca Ana-Maria

Multumesc, dar mi-ati putea spune care sunt acei finantatori.
Buna ziua, am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva, am o firma , suntem 2 asociati eu am 99%, sotul meu 1%, tot el este si administrator. Firma are vechime de 1 an, este pe profit , am dori sa luam un credit pe firma, dar atat eu cat si sotul ca si persoane fizice am avut in anii trecuti restante la credite si cred ca mai suntem inca in baza de rau platnici. Are o influenta, sau daca doresti sa iei creditul pe firma se verifica doar societatea. Multumesc
Va rog sa ma ajutati intr-o problema cu privire la ce declaratii si termenele lor de depunere pentru PFA-uri care in anul 2011 au fost obligati toti sa-si determine venitul in sistem real, iar din 2012 PFA-urile taximetristi din Cluj pot opta atat pe sistem real cat si pe norma de venit. La Administratia Financiara, azi iti spun 200 cu 220 pentru sistem real pana in 31.01.2012, iar cei pe norma de venit 200 pana in 15.05.2012, maine, iti spun toti indiferent cum opteaza 220 pana in 31.01.2012, iar 200 pana in 15.05.2012,#-o, nu mai inteleg nimic. Sper sa ma ajutati
Răspuns la discuția DECLARATIA 200
Imi cer scuze ca nu am specificat cum se face impozitarea , era la real , dar ati fost foarte explicitii si am inteles. Va multumesc sunteti CEI MAI BUNI
Discuție DECLARATIA 200
Va rog sa ma lamuriti daca pentru o persoana fizica autorizata (taximetrist) cheltuielile deductibile chiar daca are bonuri,facturi,etc, justificative nu poate depasi 40% din incasari?
Daca tot un taximetrist a incasat in anul 2009 48000lei trebuia depusa declaratia 200 pana la data de 31,01,2010 si intra la alta grila de impozitare?
Multumesc
taximetristii din Cluj-Napoca,anul trecut au trebuit sa-si tina contabilitatea in partida simpla, caiete,z-turi,etc, sunt 70% care nu ai caiete si vor sa declare aproximativ. Ce se intampla in cazul in care sunt chemati la finante la control si nu au caietele , declara ca le-au pierdut, cat este amenda
Exista o reglementare cu privire la nr.de ore de conducere sunt obligati sa-ti asigure. Eu am platit 600lei si am facut 20 de ore de conducere , iar pentru fiecare sedinta suplimentara imi cere 60lei sedinta (1ora si 40 min)
Discuție firma
am o nelamurire si am nevoie de ajutor! in urma cu 4 ani am primit o condamnare de 1 an cu suspendare - prev.art.215 ind.1 C.pen cu aplic.art.41 al2c.pen, acum sunt reabilitata- pot sa-mi deschid propria mea afacere daca am avut aceasta condamnare? Doresc sa-mi deschid o intreprindere individuala - magazin second hand. Va multumesc