avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate silvianc

Activitate silvianc

Discuție contabilitate
Pentru o societate broker de asigurare se aplica reglementarile contabile conform OMFP 3055/2009?
Multumesc!
la livrare auto second-hand in statele UE suntem scutiti de tva?
Discuție tva pfa
Pentru un pfa care nu este inregistrat ca platitor de tva si a facut o factura de prestari sevicii fara tva in italia catre o firma neplatitoare de tva, ce obligatii are?
Valoare ei este mica.
Trebuie sa depuna declaratia la financiar?
Devine platitoare de tva?
Mulutmesc!
Răspuns la discuția tva
Imi cer scuze ca insist.dar ma omoara art 143alin.2,lit a:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxa urmatoarele:
a) livrarile intracomunitare de bunuri catre o persoana care ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica, altele decat livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi;
2. livrarilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;
Am cerut informatii si la organele abilitate si nu am primit nici un raspuns clar,deoarece e vorba de autoturisme second-hand.
Daca puteti sa ma ajutati
Multumesc!
Răspuns la discuția tva
Sa va dau un caz.Am cumparat o masina din romania.Firma este platitoare de tva,si noi suntem platitori de tva.O firma din din germania vrea sa o cumpere.Cum ii facturez?cu sau fara tva?firma din germania este si ea platitoare.pot sa recuperez tva dac
Discuție tva
Sunt o firma platitoare de tva.intermedieri auto.Cumpar auto second-hand din romania de la firme platitoare de tva.Cum facturez la firme in comunitate platitoare de tva?Cu tva sau fara tva? Daca cumpar de la persoane fizice la fel cum facturez?