Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

Sunt o firma platitoare de tva.intermedieri auto.Cumpar auto second-hand din romania de la firme platitoare de tva.Cum facturez la firme in comunitate platitoare de tva?Cu tva sau fara tva? Daca cumpar de la persoane fizice la fel cum facturez?
Este o speta complexa.Conform modificarilor de TVA fiecare speta trebuie tratata ca atare , daca doriti sa nu platiti Dmv , atat TVA cat si penalizari in cazul in care nu ati facturat cum trebuie.
Pe general , va pot spune multe , insa aveti nevoie de un specialist care sa cunoasca legislatia in vigoare.
Daca achizitionati de la persoane fizice din Romania , veti plati fara TVA , caci persoana fizica nu plateste TVA.
Daca achizitionati de la persoane Juridice , atunci veti deduce TVA-ul,
Daca achizitionati de la persoana din comuniunea , atunci se complica treaba.Trebuie sa vedeti daca persoana este fizica sau juridica ,unde este locul si cine este persoana obligata la plata.
Sa va dau un caz.Am cumparat o masina din romania.Firma este platitoare de tva,si noi suntem platitori de tva.O firma din din germania vrea sa o cumpere.Cum ii facturez?cu sau fara tva?firma din germania este si ea platitoare.pot sa recuperez tva dac
este o livrare intracomunitara de bunuri si atunci veti factura fara tva catre firma din germania, avand totodata drept de deducere, fiind o operatiune scutita cu drept de deducere.

Scutirea de taxă pentru livrările intracomunitare de bunuri prevăzute la art. 143 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţiile de la pct. 1 şi 2 ale aceleiaşi litere a), se justifică pe baza următoarelor documente:
a) factura care trebuie să conţină informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi în care să fie menţionat codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit cumpărătorului în alt stat membru;
b) documentul care atestă că bunurile au fost transportate din România în alt stat membru;
şi, după caz,
c) orice alte documente, cum ar fi: contractul/comanda de vânzare/cumpărare, documentele de asigurare.
danike, utilizator
Imi cer scuze ca insist.dar ma omoara art 143alin.2,lit a:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxa urmatoarele:
a) livrarile intracomunitare de bunuri catre o persoana care ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica, altele decat livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi;
2. livrarilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;
Am cerut informatii si la organele abilitate si nu am primit nici un raspuns clar,deoarece e vorba de autoturisme second-hand.
Daca puteti sa ma ajutati
Multumesc!
silvianc a scris:

Sa va dau un caz.Am cumparat o masina din romania.Firma este platitoare de tva,si noi suntem platitori de tva.O firma din din germania vrea sa o cumpere.Cum ii facturez?cu sau fara tva?firma din germania este si ea platitoare.pot sa recuperez tva dac

Ca sa-l facturati fara TVA , trebuie sa -i cereti furnizorului un cod valabil de TVA.