avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1809 soluții astăzi
Forum Activitate VASILENCO MIHAELA

Activitate VASILENCO MIHAELA

Va rog va solicit lamuriri cu privire la majorarea alocatiei pentru copii stabilita prin OUG incepand cu 01.11.2014. Nu se specifica cum procedam , ce acte trebuie depuse pentru a beneficia de aceasta majorare si mai ales unde se depun actele doveditoare privind venitul pe membru de familie. Ce venituri se iau in calcul. Am citit articolul postat de d-voastra si nu contine ceea ce intereseaza. Astept un raspuns. Va multumesc !
Va rog cu toata seriozitatea sa-mi dati cateva lamuriri legate de formularea unei actiuni judecatoresti. Am formulat o cerere de chemare in judecata pentru inceperea unei actiuni de divort , stabilire incredintare minori ( pensie de intretinere). Am formulat deasemeni cerere pentru acordarea ajutorului public judiciar deoarece am un salariu foarte mic (611 roni- am depus adeverinta la cererea initiala) si in afara de salariu ca venit in casa mai exista doar cele doua alocatii de stat pentru minori in valoare de 84 roni. Am specificat acest lucru. Nu-mi pot permite asistarea de catre un avocat deoarece nu am banii necesari. Cererea initiala am depus-o pe 17 septembrie 2013 iar cea referitoare la acordarea ajutorului judiciar pe 14.01.2014. Urmarind situatia dosarului pe internet am aflat ca pe data de 17.02.2014 dosarul este in sedinta. Nestiind amanunte m-am deplasat la judecatorie sa vad despre ce este vorba. Dosarul s-a aflat in sedinta la camera de consiliu la completul precizat.Mi s-a spus ca nu este necesara prezenta. Uitandu-ma iar pe internet am descoperit ca a fost data o amanare pentru data de 10.03.2014 cu urmatoarele precizari citez: " lipsa relatiilor solicitate". Va rog lamuriti-ma ce inseamna acest lucru si ce ar trebui sa fac. Mi-e teama ca vor respinge actiunea in loc sa mearga mai departe. In tot acest timp nici nu stiu cum sa-i spun pentru ca nici sot nu mai este si nici fost sot a fugit de la domiciliu de mai bine de 6 luni si de mai bine de 1 an si trei luni nu a mai contribuit cu nimic pentru aceasta familie si pentru copii. La data cand s-a intamplat am anuntat la Organul de Politie deoarece a plecat luand din casa si lucruri care se numeau bunuri comune, din pacate insa Politia nu a facut nimic. Si deasemeni mi-e teama ca a parasit tara fara sa-i pese de situatia in care ne aflam. Va rog daca se poate dati-mi cateva raspunsuri sa stiu ce pot face
La Directia de taxe si impozite nu mi se va cere hotarare de divort ?( pentru ca inca nu am asa ceva- divortul este in curs). Casa cu terenul aferent sunt pe numele meu anterior casatoriei( dobandite prin act vanzare-cumparare de la bunica mea si o sora de-a ei cu mult inainte de casatorie). "Domnul" in cauza a capatat dreptul de a locui prin casatorie si atat. Acum dat fiind faptul ca a ales sa plece ma gandesc sa-l scot din totalul membrilor de la taxa aceasta de habitat pentru a-mi usura si totalul de plata.
Si daca totusi nu plateste cat va stabili instanta ce se intampla ? Se trece cu vederea ? Unde se poate adresa mama care cere pentru copilul ei dreptul normal la intretinere ? Este foarte clarpentru toata lumea ca cei care se eschiveaza de la plata recurg la smecheria aceasta cum ca nu au venit , dar ei bine mersi o duc foarte bine lucrand si castigand uneori foarte bine. ( in cardasie cu sistemul acesta in care toti angajatorii au deprins miscarea cu angajatul platit cu salariul minim pe economie)
Copii sunt cei care au de suferit in situatiile de divort. Ei sunt cei care de cele mai multe ori asista la toate scenele din casa dintre parinti si asa cum sunt audiati si intrebati la care dintre parinti doresc sa ramana , ar trebui sa poata spune ce au vazut si auzit. Copii nu mint si sunt cei mai in masura sa poata da lamuriri asupra situatiilor care au generat despartirea parintilor. Ar trebui ca instantele sa fie de acord sa-i audieze( bineinteles pe acei copii care au peste 10 ani si deja inteleg si pot pricepe ce este in jurul lor). Alti martori pot fi cumparati sau daca sunt din familia unuia sau a altuia dintre cei doi soti ajunji la divort obligat vor spune si multe lucruri neadevarate pentru a-l ajuta pe cel pentru care depun marturie
Nu considerati aceasta mediere introdusa recent ca obligatie o mare pierdere de timp ? Daca partile nu se mai inteleg sau cum este cazul meu "sotul" este in concubinaj de 3 ani, intre timp a parasit domiciliul ce rost mai are aceasta mediere ?
Pot face vreun demers sa scot o persoana de la plata taxelor datorate sub forma impozitului pe teren si cladire? Pe scurt va prezint urmatoarea situatie. Aproape fostul sot a parasit domiciliul ( pe ascuns ). Vreau sa stiu cum trebuie sa procedez ca sa scad o persoana din totalul care se ia in considerare la plata impozitului ( este acea taxa inclusa pentru gunoi care se socoteste la numarul de persoane). Si daca cei care il gazduiesc nu cumva trebuie sa declare ca au inca o persoana in spatiu. Astept un raspuns serios.
Discuție Probe admise
Un raspuns va rog la urmatoarea intrebare : Sunt admise intr-un proces drept dovezi mesajele on-line, poze, e-mail-urile ? Pot tine loc de martori ?
Multumesc pentru raspunsuri
In acest caz ceilalti care sunt implicati in indiviza nu vor avea de suferit ? Sau sa formulez mai exact vor putea sa vanda si ei chiar daca nu au perfectat iesirea din indiviziune si nu este clarificata situatia de unde pana unde exact detine fiecare ?