avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters135093

Activitate ContSters135093

In cazul desfasurarii unui divort exista si o etapa de mediere? Cu alte cuvinte daca se depunde cerere de catre unul din soti va trebui mers si la mediator ?
Ce sanse reale exista ca domiciliul copilului sa fie dat pe adresa de bulletin a tatalui ?
Răspuns la discuția Divort cu mama in Italia
Practic situatia e in felul urmator:
Am ales impreuna cu sotia sa mergem in Italia insa eu negasindu-mi de lucru acolo m-am intors in Romania, sotia ramanand sa lucreze in Italia, nedorind sa ne intoarcem impreuna in Romania.
Intr-o astfel de situatie dupa divort cum se poate ajunge la custodia comuna avand in vedere distanta ?
Buna ziua,
In situatia in care mama este placate in Italia iar tatal in Romania, copilul fiind pe periaoda scolii in Italia, cum poate avea loc un divort avand in vedere distanta?
Cine are sanse mai mari de a obtine copilul in cazul in care tatal isi doreste copilul mai aproape in Romania insa mama nu intentioneaza acest lucru.
Cum se va exercita dreptul de a fi vazut copilul daca decizia va fi favorabila mamei ? Exista sanse reale de a ramane copilul cu tatal in Ro ?
Buna seara,

Sant interesat sa stiu daca in cazul unei procuri de calatorie a unui minor in strainatate cu mama, exista vreo posibilitate de a fi redactata in sensul de a obliga mama sa revina inapoi in tara cu copilul minor dupa o anumita perioada.
Cu alte cuvinte cum pot obtine garantia ca mama va readuce copilul in tara de sarbatori, stiind ca ea este interesata de a ramane in strainatate.

Procura poate fi redactata in termeni " mama se obliga sa readuca copilul in data de ...". Ce valoare ar avea o astfel de procura in cazul in care mama nu ar respecta termenii din act ?

Multumesc !
Buna seara
Va rog sa-mi spune-ti daca este posibil sa inscriu ca si exploatatie agricola familiala, in registrul agricol al DADR, un teren agricol in suprafata de 1500 mp , pt care platesc impozit.
OUG 108/2001 face referire la acest lucru prin art. 13. Este valabila aceasta ordonanta?
Va multumesc!