avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Silviu Hategan

Activitate Silviu Hategan

Buna ziua.Daca o S.C. de tip SRL,a fost trecuta ca neplatitor de TVA,conform noilor reglementeri privind cifra de afaceri pe 2012,va plati TVA dupa stocul de marfa pe care l-a avut la 31.12.2012 ?????
Exemplu :daca un produs a fost achizitionat cu 124 lei(inclusiv tva) plus adaos de 16 lei,figura la 31.dec in stoc la 140 lei....societatea trebuie sa plateasca tva din aceasta valoare ? adica 27,10 lei.
Este corect sa se plateasca tva mai mare decat adaosul comercial ???
Buna ziua.O societate comerciala nu a depasit cifra de afaceri de 63000 eura si a fost scoasa de la plata TVA de catre contabila.Dupa aceasta operatiune se va plati TVA din valoarea stocului de marfa ???
Daca este in stoc un produs care a fost achizitionat cu 124 lei cu TVA si cu adaos a ajuns la pret de 140 lei,trebuie sa plateasca TVA 24% din valoarea de vanzare,adica 27,10 lei.
Nu cred ca este logic.
Va rog explicatii si lamuriri.
Multumesc
Buna ziua.Care sunt pasii de urmat pentru constituirea unei asociatii de proprietari ? Va multumesc pentru un eventual raspuns.
Discuție Taxa radio
Am un SRL cu punct de lucru un chiosc.Nu este dotat cu aparatura radio -TV. Am fost chemat in instanta de S.R.de Radiodifuziune pentru neplata serviciilor de radio.Motive:
- Art.40 alin.3 si 4 din Legea 41/1994
- H.g.977/2003
Este corect si logic sa nu platesc un serviciu de care nu beneficiez.
Va rog un sfat,ce trebuie sa fac.Va multumesc.
Răspuns la discuția Taxa radio
I-am ignorat dar am primit citatie de la Judecatoria localitatii de resedinta privind calitatea de parat in proces cu S.R.de Radiodifuziune.
Motive :
- Art.40 alin.3 si 4 din Legea 41/1994
- H.G.977/2003
Rog un sfat,ce trebuie sa fac.Va multumesc
Discuție Taxa radio
Buna ziua.
Am un SRL,cu punct de lucru un chiosc de lemn,conectat la reteaua nationala de electricitate.Sediul social este pe aceeasi adresa cu domiciliul personal.La aceasta adresa se plateste taxa radio.Am primit o instiintare de la S.R.de Radiodifuziune privind un debit de (---) lei reprezentand suma datorata pentru taxa radio si penalitatile aferente.Chioscul nu este dotat cu aparatura radio.Este normal,corect si ligic sa nu platesc ceva de care nu beneficiez.
Totusi cei de la S.R.de radiodifuziune insista pentru aceasta plata invocand mai multe legi si hatarari de Guvern.Va rog sa-mi dati un sfat sau o baza legala ca sa le pot raspunde.
Cu respect
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut daca un angajator nu isi achita obligatiile salariale fata de angajati pe o perioada de cateva luni ( mai mult de 3 luni )?
Buna ziua.Va rog sa-mi transmiteti ce acte trebuie sa intocmeasca un angajator pentru somajul tehnic al personalului angajat si care este baza legala.
Va multumesc
O societate comerciala cu raspundere limitata avand un singur angajat si o cifra de afaceri in 2009 de aproximativ 120.000 ron,cu obiect principal de activitate 4711 conform cod CAEN Rev 2,mai plateste impozit forfetar in 2010 ???