avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate covi

Activitate covi

Răspuns la discuția concediu odihna 2011
Multumesc frumos ! astept un act legal de la serviciul runos! am uitat sa specific ca lucrez in sistemul bugetar.
Multumesc .
Buna ziua ,am o nelamurire ,privind durata concediului de odihna pe anul 2011!?
In anii trecuti, se calculau zilele : dupa vechime +cele pentru conditii speciale +cate 1 zi pentru fiecare 5 ani petrecuti in aceeasi unitate.Am inteles ,ca nu se mai dau acele zile de fidelitate, dar cei de la serviciul runos au spus ca indiferent de vechime ,nu avem voie sa depasim 33 zile ?!!
eu nu am gasit nimic in noul cod al muncii ,care sa spuna asa ceva !? Va rog respectuos daca ma puteti lamuri.( eu am 18 ani vechime si beneficiez de 8 zile pt conditii speciale )
multumesc
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri !!!!!
Am sa ma adresez ITM-ului ,pentru ca ,liderilor de sindicat ...nu le prea pasa !!!?:((
Cu respect C
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri !!!!

Norma de ore luna noiembrie: 22x8=176 ore
Ore efectiv lucrate: 18o+32 =212 ore
Ore suplimentare: 212-176 = 36 ore
Ore lucrate weekend: = 48 ore

Ce nu inteleg eu .....este legal sa nu se faca diferenta intre orele lucrate in weekend si cele in afara lor ???? Pentru ca cei de la runos nu fac aceasta diferenta spun ca toate orele (suplimentare sau weekend ) se platesc la fel ???!!!
Adica, nu are importanta ,daca ai lucrat in zile de sarbatoare legale sau nu .
Ma tot lupt cu aceasta problema de mult ,pentru ca am vazut diferenta asta de calcul de la alte spitale !!!?
Adevarat ( dna iulia ana) din orele lucrate efectiv 212 se scad 176 = 36
32 se platesc dublu si atat . (cele 4 ore ramase "zboara" )

Va mai rog, sa mi spuneti, unde ma pot adresa ,sa pot avea un raspuns oficial .
Nu vreau sa fac rau nimanui dar cred ca nu este corect asa !!!

Va multumesc foarte mult
Cu respect C
Multumesc mult pentru raspuns , dar tot nu am inteles care este modul corect de calcul !!?
De exemplu : luna noiembrie ..eu lucrez 15 ture a cate 12 ore(180 ore --din care 48 ore de weekend ) si 4 ture de 8 ore ( 32 ore ) .Pe" fluturasul "de salariu apare asa :ore lucrate 176( 100% ) + ore de sambata si duminica 32(200% , eu avand lucrate 48 ) = 208, restul de 4 ore se pierd .
Ce nu inteleg eu ...de ce in alte spitale se platesc strict orele de weekend ( max 32 si restul liber ) si la noi nu se tint cont ,de cate ore sunt lucrate in sarbatori legale , platindu se toate la rand ????!!!!
Va rog frumos, daca se poate sa mi spuneti si ce lege exista , in acest sens .

Cu respect C .
Buna ziua ,

Lucrez intr-o unitate spitaliceasca , programul este de 12/24 adica 7-19,19-7 cu liber 24 s.m.d ( nu avem liber 48h dupa tura de noapte ci, 24 h, dupa care se reia programul ) .
Va rog sa ma lamuriti, daca la acest program ,se acorda sporul de weekend ( 200% ) .Sau mai exact, daca se tine cont ,de orele lucrate in zile sarbatoare legale sau nu.
Am vazut diferite moduri calcul : se aduna toate turele care se platesc cu 100%din care se scade necesarul lunii ( ex noiembrie 22zile x 8 ore),dupa care se platesc inca o data cu 100% strict orele de weekend .
La noi nu se tine cont de zilele lucrate in sarbatori legale, se aduna toate la rand ..dupa care se scade necesarul lunii si ce ramane se plateste dublu ( nu mai mult de 32 ore )
Nu stiu de ce, la unele spitale exista alt mod de calcul ???!!
Va multumesc
cu respect C .
Răspuns la discuția pontaj ore suplimentare
Multumesc mult pt raspuns .

am mai vazut in alte spitale, un alt sistem de calcul ,care este in avantajul angajatului ......de ex : 14 (ture ) x 12 (ore ) + 4( ture ) x 8 (ore ) = 200 ore (platite cu 100% )
Necesarul lunii este de 168 ore ...dupa care se calculeaza strict orele de weekend - 48 din care se platesc cele 32 (maxim ) cu 200 % .
Eu nu mai inteleg nimik ...cum este corect ??!!
In esenta ...se calculeaza toate orele la rand ...dupa care se scade necesarul lunii si se aduna strict orele care sunt lucrate in sarbatorile legale !!!!!

va multumesc
Lucrez intr un spital de stat , in care se fac si ture de noapte .Vreau sa verific daca pontajul este corect
In luna octombrie am 14 ture de cate 12 ore si 4 ture de 8 ore ( in total 200 ore ).Din cele 14 ture ,4 sunt in zile de weekend ( 48 ore ). Ce vroiam sa stiu ...cum se calculeaza corect aceste ore ?! Ex ...cei de la serviciul tehnic calculeaza asa ....aduna toate turele ( 14 x 12 ore + 4 x 8 = 200 ore din care scad necesarul lunii de 168 si restul de 32 se platesc suplimentar .

va multumesc cu respect

Răspuns la discuția carnet de munca
Multumesc mult pentru raspunsuri !!!

Stiu cine raspunde de intocmirea,completarea ,pastrarea si evidenta carnetului de munca , dar nu stiu cine ,poate face aceasta modificare retroactiva !?
I.T.M - ul refuza si fostul angajator, spune ca nu mai are acest drept din moment ce carnetul de munca a fost inchis.
Mentionez , eu nu am stiut, ca nu a fost operat nimic in carnetul de munca.
Daca acest act aditional ,a fost semnat de ambele parti si inspectorul de resurse umane nu a trecut nimic in carnetul de munca, acesta nu mai este valabil ??!
Va multumesc foarte mult pentru sugestii !!!!!
Chiar nu mai stiu ce sa fac,pentru a rezolva aceasta situatie !!
Răspuns la discuția carnet de munca
De la acesta am actul aditional,inspectorul de resurse umane de la acea data nu mai lucreaza la firma, cartea de munca a fost avizata de I T M in momentul incetarii activitatii la fustul angajator, care de cativa ani nu mai are inspector de resurse umane.