avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate kikison

Activitate kikison

Buna ziua, am un prieten care vrea sa cumpere cu cash un apartament. A vorbit cu proprietarii si, cand sa se intalneasca pentru semnare, proprietarul i-a spus ca apartamentul are o ipoteca. Prietenul meu s-a speriat si a inceput sa caute pe internet sfaturi legate de cumpararea unui imobil ipotecat. Stie cineva care e procedura, pas cu pas, si daca dureaza mai mult decat o vanzare fara ipoteca? (Banuiesc ca se cere extras de carte funciara, in care se va vedea ca exista o ipoteca. Presupun ca apoi banca trebuie sa dea acceptul instrainarii imobilului. Dar "fizic" cum va face prietenul meu cu banii? Se va duce la banca DUPA ce cumpara si va zice" ia banii astia; sunt ai tai"? si apoi banca va renunta la sarcina din cartea funciara?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția alocatia elev peste 18 ani
Tarkan, multumesc frumos.
Buna ziua, in august 2010, baiatul meu a implinit 18 ani. Pana atunci, alocatia lui intra pe cardul meu ( asa am optat). Incepand din septembrie, alocatia i-a venit automat prin posta.
In februarie 2012, si fata a implinit 18 ani ( in cursul clasei a 11-a). Nici pe card, nici prin posta nu am primit nimic. Am tot asteptat, dupa care fetita s-a dus la scoala si a aflat ca nu poate primi nimic din urma, spunandu-i-se sa faca o cerere la scoala, in urma careia incepand cu luna august va primi prin posta alocatiile.
Intrebarea ar fi: cum procedez sa primeasca alocatiile din urma ( martie, aprilie, mai, iunie)? Inteleg ca multa lume e "pagubita", dar oamenii nu stiu ce drepturi au. Si nici eu:) Multumesc frumos.
inca ceva, daca proprietarul nu declara contractul la Adm Financiara in Romania, atunci chiriasul persoana juridica poate sa isi deduca cheltuielile? Unii spun ca se deduc DOAR daca este inregistrat contractul. Multumesc
Multumesc, Alex Munteanu.
Viorel, multumesc pentru raspuns.
In contractul de vanzare cumparare scrie "X, cetatean...., casatorit, domiciliat in...", adica nu scrie nimic despre sotie, nici macar numele.
In acest caz,
a) daca doar sotul vine in Romania sa rezolve personal problema, fara sotie, e Ok? Ii trebuie vreo declaratie de la ea referitoare la apartament?
b) imputernicirea ar trebui semnata si de sotie?
Intreb asta pt ca proprietarul i-a dat o procura unei rude, dar e semnata doar de el, nepomenindu-se nimic de sotie. La Fisc imputernicitul va avea probleme, banuiesc.
Mersi frumos.
Alex, multumesc frumos.
Buna ziua, am un amic care a cumparat un apartament in Romania. El este cetatean strain si locuieste in alta tara, evident. De curand, a gasit un chirias pt apartamentul din Romania iar acesta ii cere sa inregistreze contractul de inchiriere la Administratia Financiara. Toate bune si frumoase, doar ca, din cate stiu eu, strainii nu au cum sa faca asta si trebuie sa imputerniceasca un reprezentant fiscal ( iar acesta sa fie roman cu domiciliul in Romania). Stie cineva procedura si cat ar putea dura? Daca el vine personal pt inregistrarea contractului, poate rezolva acest lucru? Multumesc frumos.
Mersi, Lucian Huzum. As mai avea cateva intrebari:
1. eu am un PFA. Executarea silita se face si asupra bunurilor din aceasta firma?
2. sotul are un SRL. El nu e coplatitor la creditul meu. In ce masura il afecteaza pe el
( personal) si firma lui?
3. daca am o pensie privata sau o asigurare de viata, acestea pot fi afectate de executarea silita?
Multumesc anticipat.
Multumesc, "relidaniela". La ce firma de redistribuire a ratelor dupa posibilitati te referi? La o firma de recuperare? Eu trebuie sa apelez la ea sau banca, vazand ca nu mai pot plati, apeleaza la ea ( cesioneaza creditul si respectiva firma ma va contacta)? Mersi anticipat.