Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate sonia1978

Activitate sonia1978

Sunt PFA traducator. Am cont bancar deschis pe PFA. Doresc sa cumpar online un toner si sa-l platesc cu cardul. Ce voi inregistra in Reg.de Plati si Incasari? Ordinul de plata din extrasul bancar? De asemenea, daca nu am bani suficienti pe cardul PFA, pot alimenta din contul personal? Aceasta operatiune se inregistreaza?
Sunt PFA traducator, sistem real, neplatitor tva. Mi-am deschis cont bancar pe PFA. Lunar trebuie platita o taxa de administrare pt. acest cont. Daca nu am mai avut incasari in cont, pot alimenta acest cont din contul meu personal? Ce trec la detalii plata?
Sunt PFA traducator. Am primit o imprimanta folosita de la un prieten. O inregistrez in R.Inventar cu valoarea 0? Pentru a putea cumpara un toner pe PFA, cred ca trebuie sa apara la obiectele de inventar.
Buna ziua,
In urma decesului bunicului meu, care a fost cetatean roman si german, bunica primeste pensie de urmas din Germania (in Romania nu a solicitat).
Bunica locuieste in Romania, primeste pensie de drept (aprox. 900 lei). Intrebarea este daca pentru aceasta pensie de urmas trebuie platit impozit in Romania. Nu vreau ca la un moment dat sa aflam de la ANAF ca avem de platit diverse sume. Multumesc.
Buna ziua! In afara declaratiei unice, mai trebuie completata vreo declaratie in anul 2020? 392B? Sunt PFA traducator, in sistem real, neplatitor de TVA. Multumesc.
Am primit urmatorul raspuns de la ANAF:
"In conformitate cu prevederile Legii 227/2015 privin Codul fiscal, in vigoare din 2016, art.118, alin.2 lit.b:
(2) Pt. veniturile prevazute la art.61 lit.a si a^1, la determinarea venitului anual impozabil, contribuabilul stabileste:
b)venitul net anual impozabil care se determina prin insumarea tuturor veniturilor nete anuale recalculate prevazute la lit.a, din care se deduce contributia de asigurari sociale datorata potrivit prevederilor titlului V - Contributii sociale obligatorii.
Avand in vedere prevederile legale mentionate, in opinia noastra, contributia de asigurari sociale de sanatate nu este o cheltuiala deductibila."

Nu inteleg. Cum adica "contributia de asigurari sociale de sanatate nu este o cheltuiala deductibila."?
Am trimis o solicitare la ANAF si am primit raspuns ca trebuie sa platesc aceste sume conform prevederilor art.2 din OUG 31/2019. Mi s-a mentionat faptul ca baza de calcul pentru determinarea CASS a fost venitul net realizat de mine din activitati independente.
Prin urmare, am platit si am intrebat la Trezorerie daca aceste sume pot fi trecute ca si cheltuieli deductibile in anul 2019. Persoana de la ghiseu nu a stiut sa-mi raspunda, asa ca am trimis din nou o solicitare la ANAF.
Se pot trece aceste sume platite ca regularizari CASS pt. 2014-2016 ca si cheltuieli deductibile in anul 2019?
Teoretic maine e ultima zi in care se poate face plata. A primit cineva vreo decizie de anulare?
Inca nu am primit nicio decizie de anulare a obligatiilor fiscale, iar termenul scadent pana la care trebuie sa achit sumele este 30 iunie. Cum trebuie procedat?
Buna ziua,

In luna aprilie 2019 am primit decizii de impunere nr.630 pt. perioada 2014-2017.
Avand in vedere acest comunicat ANAF: "La inițiativa doamnei Viorica Dăncilă, Prim-Ministrul României, Ministerul Finanțelor Publice a inițiat un proiect de ordonanță de urgență prin care se propune anularea contribuției de asigurări sociale de sănătate, precum și a obligațiilor fiscale accesorii aferente, neachitate până la data intrării în vigoare a ordonanței, stabilite prin decizie de impunere emisă și comunicată contribuabilului, datorată de persoanele fizice ale căror venituri sunt mai mici decât salariul de bază minim brut pe țară sau, după caz, sunt mai mici decât valoarea a douăsprezece salarii de bază minime brute pe ţară, pentru perioadele fiscale cuprinse între 1 iulie 2015 şi 31 decembrie 2017", in prezent mai trebuie platite aceste sume?