avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelaclaudia

Activitate mihaelaclaudia

si in final asta inseamna ca...?
e legala sau nu desfacerea contractului de munca in perioada de concediu medical?
Va multumesc mult pt raspuns!
Mentionez inca o data ca firma se afla in reorganizare judiciara. Mai sunt valabile toate aceste lucruri si in insolventa? Art.60 alin 2 din contractul colectiv de munca nu ma prea ajuta.
Va multumesc mult, mi-ati dat o speranta...:)
Va multumesc pentru informatie.
Fetele despre care va vorbeam detin aceeasi functie ca si mine in firma.
Se mai poate face ceva?
Mai putem fi salvate oare?
Am fost anuntata de sefa de magazin ca se vor face restructurari de personal din cauza reorganizarii judiciare a firmei. Printre cele 3 fete care urmau sa fie concediate m-am aflat si eu. Ni s-a adus la cunostinta un preaviz de 15 zile pe care noi am refuzat sa il semnam deoarece in aceste cazuri se face o evaluare a personalului si asa se aleg persoanele care vor fi concediate, lucru care la noi nu s-a intamplat. Asadar este valabil acel preaviz nesemnat de nici una dintre noi? Mentionez ca in ultima zi de preaviz aceasta fiind 06.04.2010, ni s-a desfacut contractul de munca fara nici o semnatura din partea noastra pe vreun act.
In perioada concediului medical se poate desface contractul de munca?
Mentionez faptul ca eu eram in preaviz de 15 zile, pt concediere din motive economice, firma aflandu-se in insolventa, reorganizare judiciara, iar in timpul preavizului mi-am luat concediu medical. Ultima zi de preaviz era undeva la mijlocul perioadei de concediu, si vreau sa stiu daca nu trebuia sa imi termin concediul medical si pe urma sa imi continui zilele ramase de preaviz, sau este posibila desfacerea contractului de munca in perioada concediului medical.
As vrea sa stiu daca nici la o luna dupa ce am fost concediata se pot face noi angajari. Sefa de magazin a concediat 2 fete printre care si eu fara motive intemeiate doar pe baza reorganizarii judiciare a firmei. Acum as vrea sa stiu daca din moment ce firma este falimentara si nu isi mai permite sa ma plateasca de ce se aduc noi persoane in firma imediat dupa plecarea mea.
Una dintre fetele care au ramas in firma este insarcinata si in mai putin de o luna va pleca in concediu de risc maternal. Pe aceasta fata doreste sefa mea sa o transfere la un alt magazin si in locul ei sa vina alta fata la noi in magazin.
Dar din moment ce fata insarcinata nu va mai sta decat o luna la servici, fata care vine in locul ei va ramane permanent la noi in magazin. Asadar, vreau sa ma fac inteleasa: ca sa nu fie concediata o fata din alt magazin o transfera la noi, dar ma intreb nu puteam fi una dintre noi salvate? Din moment ce colega mea pleaca in concediu de sarcina una dintre fetele concediate am putea fi salvate ca sa nu fie nevoie sa se aduca fata din alt magazin.