avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate indra28

Activitate indra28

Răspuns la discuția vanzare casa coproprietari
Dar daca vinde fara sa il cheme pe B la vanzare,va intampina probleme ulterior?Adica B poate sa ii faca ceva daca nu a fost prezent la vanzare?Si notarul nu va cere si semnatura lui B?Este suficient ca la vanzare A sa prezinte la notar hotararea definitiva?Va multumesc
Răspuns la discuția vanzare casa coproprietari
Deci,sa inteleg ca daca se va face vanzarea B va trebui chemat sa isi dea acordul in scris,nu-i asa?
Răspuns la discuția vanzare casa coproprietari
Stiu dar problema e ca A nu are acesti bani decat daca vine casa.Si B stie acest lucru insa nu prea este de acord in privinta pretului si A nu vrea ca B sa impiedice vanzarea.Nu stiu de ce B nu este de acord in privinta pretului deoarece lui oricum i se revine sulta stabilita in hotarare.De aceea intrebam daca se poate face vanzarea fara B.Va multumesc pentru interes.Mai astept pareri
Răspuns la discuția vanzare casa coproprietari
Se poate inscrie hotararea de partaj in cartea funciara acum,dupa 2 ani?Si nu inteleg de ce nu se poate vinde fara acordul lui B daca se inscrie hotararea?In hotarare scrie ''dispune sistarea starii de indiviziune asupra imobilului prin atribuirea acestuia in intregime lui A'' Sa inteleg ca si daca se inscrie hotararea si daca nu se inscrie coproprietarul B tot trebuie sa isi dea acordul in scris?
Răspuns la discuția vanzare casa coproprietari
Imi cer scuze de mesaje consecutive,dar vreau sa fiu sigura ca se poate vinde imobilul si fara acordul coproprietarului B (chiar daca acesta e trecut in acte),deoarece acesta sustine ca nu se poate vinde fara el.Va multumesc.
Răspuns la discuția vanzare casa coproprietari
deci nu va trebui sa il cheme pe B la vanzare imobilului.Va vinde imobilul cui si cand va vrea nu-i asa?Cu obligatia sa ii plateasca sulta lui B.
Răspuns la discuția vanzare casa coproprietari
Dar A trebuie sa-i plateasca sulta lui B.Si aceea sulta reprezinta jumatate din valoarea imobilului,bani pe care A nu ii are decat daca vinde imobilul
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Coproprietarii A si B detin un imobil.B a deschis actiune de partaj si a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila in care i se atribuie imobilul coproprietarului A cu obligatia de a plati sulta coproprietarului B.In cazul in care coproprietarul A gaseste cumparator ,pentru vanzarea imobilului va trebui sa semneze si coproprietarul B,avand in vedere ca si el este trecut in contractul de vanzare-cumparare?Sau,fiind atribuit imobilul lui A,cu obligatia la plata sultei lui B ,nu mai este nevoie ca B sa semneze la vanzarea imobilului?Va multumesc.
Răspuns la discuția card credit societate nonbancara
In situatia dumneavoastra sunt multi oameni,chiar prea multi.Pacat ca nimeni nu trage un semnal de alarma.D-nul new_2009 are dreptate,asteptati sa va actioneze ei in instanta.
Răspuns la discuția contract de intretinere
Va multumesc pentru raspunsurile prompte.Mi-ati fost de mare ajutor.Sanatate!