Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vanzare casa coproprietari
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vanzare casa coproprietari

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Coproprietarii A si B detin un imobil.B a deschis actiune de partaj si a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila in care i se atribuie imobilul coproprietarului A cu obligatia de a plati sulta coproprietarului B.In cazul in care coproprietarul A gaseste cumparator ,pentru vanzarea imobilului va trebui sa semneze si coproprietarul B,avand in vedere ca si el este trecut in contractul de vanzare-cumparare?Sau,fiind atribuit imobilul lui A,cu obligatia la plata sultei lui B ,nu mai este nevoie ca B sa semneze la vanzarea imobilului?Va multumesc.
B poate vinde imobilul numai dupa plata sultei catre A.
Dar A trebuie sa-i plateasca sulta lui B.Si aceea sulta reprezinta jumatate din valoarea imobilului,bani pe care A nu ii are decat daca vinde imobilul
indra28 a scris:

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Coproprietarii A si B detin un imobil.B a deschis actiune de partaj si a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila in care i se atribuie imobilul coproprietarului A cu obligatia de a plati sulta coproprietarului B.In cazul in care coproprietarul A gaseste cumparator ,pentru vanzarea imobilului va trebui sa semneze si coproprietarul B,avand in vedere ca si el este trecut in contractul de vanzare-cumparare?Sau,fiind atribuit imobilul lui A,cu obligatia la plata sultei lui B ,nu mai este nevoie ca B sa semneze la vanzarea imobilului?Va multumesc.

in urma partajului imobilul apartine numai lui A si deci numai A va trebui sa semneze contractul de vanzare cumparare atunci cand o sa instraineze bunul.
deci nu va trebui sa il cheme pe B la vanzare imobilului.Va vinde imobilul cui si cand va vrea nu-i asa?Cu obligatia sa ii plateasca sulta lui B.
Imi cer scuze de mesaje consecutive,dar vreau sa fiu sigura ca se poate vinde imobilul si fara acordul coproprietarului B (chiar daca acesta e trecut in acte),deoarece acesta sustine ca nu se poate vinde fara el.Va multumesc.