avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vanzare casa coproprietari
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vanzare casa coproprietari

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Coproprietarii A si B detin un imobil.B a deschis actiune de partaj si a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila in care i se atribuie imobilul coproprietarului A cu obligatia de a plati sulta coproprietarului B.In cazul in care coproprietarul A gaseste cumparator ,pentru vanzarea imobilului va trebui sa semneze si coproprietarul B,avand in vedere ca si el este trecut in contractul de vanzare-cumparare?Sau,fiind atribuit imobilul lui A,cu obligatia la plata sultei lui B ,nu mai este nevoie ca B sa semneze la vanzarea imobilului?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: indra28 , utilizator 19:49, 8 Mai 2010
B poate vinde imobilul numai dupa plata sultei catre A.
Dar A trebuie sa-i plateasca sulta lui B.Si aceea sulta reprezinta jumatate din valoarea imobilului,bani pe care A nu ii are decat daca vinde imobilul
indra28 a scris:

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Coproprietarii A si B detin un imobil.B a deschis actiune de partaj si a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila in care i se atribuie imobilul coproprietarului A cu obligatia de a plati sulta coproprietarului B.In cazul in care coproprietarul A gaseste cumparator ,pentru vanzarea imobilului va trebui sa semneze si coproprietarul B,avand in vedere ca si el este trecut in contractul de vanzare-cumparare?Sau,fiind atribuit imobilul lui A,cu obligatia la plata sultei lui B ,nu mai este nevoie ca B sa semneze la vanzarea imobilului?Va multumesc.


in urma partajului imobilul apartine numai lui A si deci numai A va trebui sa semneze contractul de vanzare cumparare atunci cand o sa instraineze bunul.
deci nu va trebui sa il cheme pe B la vanzare imobilului.Va vinde imobilul cui si cand va vrea nu-i asa?Cu obligatia sa ii plateasca sulta lui B.
Imi cer scuze de mesaje consecutive,dar vreau sa fiu sigura ca se poate vinde imobilul si fara acordul coproprietarului B (chiar daca acesta e trecut in acte),deoarece acesta sustine ca nu se poate vinde fara el.Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Cum se poate iesi din indiviziune ? loanabelciu loanabelciu Buna ziua, Am in comun cu fostul sot un apartament si as vrea ca dupa procesul de partaj sa raman cu apartamentul si sa-i platesc o sulta stabilita de ... (vezi toată discuția)
Succesiunea ContSters96325 ContSters96325 Va mai propun un subiect....la care mi am un dubiu....si daca ma puteti ajuta....vas multumi din suflet. Impreuna cu unchiul meu avem 50-50% dintr-o ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune si plata sultei ET ET Va rog explicati-mi aceasta solutie (iesirea din indiviziune si plata sultei) in cazul in care eu si fostul sot suntem proprietarii casei, iar eu doresc sa ... (vezi toată discuția)