avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate yua

Activitate yua

Buna seara, bunicul meu a mostenit o suprafata de teren de 1ha si 50 ari care in prezent este impadurita cu brazi. Bunicul meu nu are un titlu de proprietate pentru aceasta suprafata de teren, deoarece nu si a cerut dreptul acesta. Am facut mai multe solicitari la primaria comunei unde se afla suprafata de teren insa am primit raspuns decat ca aceasta suprafata este inregistrata in registrul agricol cu suprafat de 50 ari. Insa in urma acestui raspuns nu s a elibera titlul de proprietate nici pt acesta suprafata de teren.
In fiecare an de sarbatori se taie brazi pentru craciun si se batjocoreste padurea, iar alti isi taie brazi pentru diferite constructii, iar eu nu pot face nimic deoarece nu sunt proprietara si nu pot sa fac nimic decat sa ma uit cum se distruge aceasta padure.
Ce trebuie sa fac ca sa pot sa obtin acest titlu de proprietate.
Daca este trecuta in registru agricol al primariei suprafata de 50 ari, cum pot sa obtin titlu de proprietate pentru aceasta suprafata si cui trebuie sa ma adresez?
va multumesc
Buna ziua,....in urma procesului cererea verisorului meu a fost aprobata, adica modificarea titlului de proprietate in favoarea lui, pe motiv ca toti mostenitorii unui defunct, indiferent daca si au depus cerere sau nu....isi pot cere dreptul la parte...chiar si dupa cativa ani... As vrea sa fac recurs si cineva mi a propus ca doar daca as cere de la primarie o hartie din care sa rezulte ca mama verisorului meu si a primit zestrea inainte de colectivizare, o data cu maritisul in anul 1940. As avea vreo sansa in acest sens?? deoarece avocatul meu m a sfatuit ca nu mai am nici o sansa, insa mie nu mi se pare corect, deoarece in timpul vietii, tatal meu si acest verisor s-au inteles si au facut o hartie la primarie dar nu l a notar, intocmita de inginerul agricol, acest inginer a dat si o declaratie in acest sens . multumesc
multumsec frumos.....insa imi puteti spune...cum as putea sa pun problema in acest caz,deoarece acest referent agricol se va prezenta ac martor in instanta pentru a sustine declaratia cu hotararea consiliului. Aceat referent agricol este persoana care i-a dat verisorului meu actele din dosarul meu ,depuse la primarie,pentru a le xeroxa, iar in actiune el spune ca si-a depus actele in termen insa i-a fost pierdut dosarul. Iar daca eu am cerut originalul actelor el nu mi le-a putut prezenta.Atunci a intrat pe fir agentul agricol..ca de fapt nici nu era nevoie ca actele sa fie depuse de fiecare mostenitor. mai am o sansa intrucat titlul este pe numele tatalui meu, singurul mostenitor dupa bunicul lui. multumesc....
Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos pentru raspuns.....insa bunicul , tata si sora acestuia sunt decedati de mult. Traim doar noi 5 stranepoti. cum va putea avea acceptul celor decedati care au murit dupa ce si au impartit pe cei doi copii. Insa acest partaj nu s-a facut la notariat si nu se poate dovedii cu acte. Partajul facandu-se inainte de colectivizare.
Discuție succesiune
Verisoara mea vrea sa faca succesiune dupa strabunicul noastru decedat in 1961...se poate face acest lucru? multumesc
Buna ziua, sunt intr-un proces cu verisorul meu, care cere modificarea titlului de proprietate al tatalui meu, titlu eliberat in anul 2000, iar el nu a actionat pana acum. El arata ca si-a depus in termen dosarul pentru a i se restitui terenul forestier....insa pe parcursu procesului nu a putut sa prezinte originalul actelor pe care pretindea ca le-a depus la dosar, deoarece el a xeroxat dosarul meu, iar acum a prezentat o declaratie de la un referent agrigol din aceea perioada care declara ca a existat o hotarare a consiliului local prin care doar unul dintre mostenitorii unui defunct trebuia sa si depuna dosarul complect. Insa la noi in sat au mai existat cazuri similare si cei care nu si-au depus dosar complect, nu au primit padure,asa este si in dosraul lui care a fost respins si pe care scrie,,respins,se respinge, lipsa de acte", ce as putea face in acest caz? este valabila declaratia acestui referent?
buna ziua, mama mea este nascuta la data de 21.03.1959, si lucreaza in cepand cu data de 01.08.1978 pana in prezent.La 03.01.1980 si la 2001, a lucrat jumate perioada in grupa intai si jumate in grupa a doua, dar la pensie am inteles ca nu se tine cont decat de una dintre grupe, avand in veder faptul ca lucreaza si in prezent as vrea sa stiu cand ar putea iesi la pensie sau cum sa procedeze cu grupele pt a isei cat mai repede.
buna ziua , bunicul meu a detinut o suprafata arabila de 1,15 ha, inainte de colectivizare. In timpul colectivizarii respectin in anii 1973-74, aceasta suprafata a fost plantata cu brazi. Pana in prezent nu am resuit sa obtinem pt aceasta suprafata un titlu de proprietate deoarece in registru agricol este inregistrata doar 0.5 ha, fiinca bunicul din cauza cotelor mari care erau atunci a inregistrat numai 0,5 ha desi el detinea 1,15 ha. Am avut un proces cu primaria dar nu am avut castig de cauza, deoarece primaria a pretins ca imi da titlu de prop doar pe suprafata care apare in registru, aceea de 0,5ha, insa titlu nu l am primit nici in momentul de fata, iar pt restul suprafetei ceea pana la 1,15 ha, au fost eliberate titluri de proprietate, la alte persoane, insa mie nu mi l elibereaza. Problema este ca in fiecare an de craciun in padurea mea se taie brazi in mod abuziv, iar eu nu pot lua masuri deaorece nu am acel titlu de proprietate si nici nu este inscrisa aceasta suprafata in asociatie. Padurarii curatand in fiecare an dupa ce se termina craciunul,padurea si brazi ii vand, eu neputand face nimic, nici azi. Va rog sa mi dati un sfat ce sa fac si unde sa apelez pt a intra in posesia suprafetei care mi es cuvine de drept si care se distruge sub ochii mei. multumesc antricipat
Nu am sesizat primaria, deoarece cei de la primarie cunosc situatia, si stiu ca nu locuieste nimeni la casa respectiva. Dar ce anume ar trebui sa scriu in sesizarea respectiva, sau cum sa o numesc. Si totusi sunt obligata sa platesc pana in prezent aceasta taxa? din moment ce eu nu am de la firma respectiva nici macar cosul de gunoi care s a impartit la fiecare locuinta, si de la casa mea nimeni nu a ridicat gunoi, pt ca nu aveau ce.....va multumesc frumos
Buna ziua, am o problema si as vrea daca puteti sa ma ajutati. Locuiesc intr un oras unde am domiciliul, parintii mei au locuit intr un sat apropiat de acest oras , insa au decedat. In casa unde locuiau parintii mei la tara, nu mia locuieste nimeni. Eu merg acolo doar in vizita cateva zile cand am timp. Problema este ca primaria ma obliga sa platesc salubrizarea pentru locuinta respectiva desi eu nu stau acolo si deci nu am nici gunoi. Intrebarea este daca sunt obligata sa platesc aceasta taxa din moment ce nu folosesc serviciile lor si nu am nici cosul de gunoi, de la firma respectiva, pentru ca nu locuiesc acolo si nu l a ridicat nimeni. Eu platesc taxa de salubrizare in orasul unde am domiciliul. va multumesc.