avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate boilaa

Activitate boilaa

Am o masina inmatriculata in Romania si sunt in Germania.
De 3 saptamani mi-a expirat ITP-ul.
Pot sa-l fac in Germania?
E valabil?
Si inca ceva la mine nu s-a pus problema ca nu vreau sa lucrez, dimpotriva.
Dar venind numai PDL-isti la putere, multi am fost marginalizati.
Stiti de unde pana unde, abuz in serviciu pentru ca la alti colegi a aprobat suspendarea,(4 persoane), si mie nu. Ori aprobi la toti, ori la nici unul.
Si 9 persoane sunt arhisuficiente in serviciu, mai ales ca eu faceam corespondenta.
Daca sunteti atat de acid va doresc sa va hartuiasca si pe dvs.cineva, ca sa vedeti cum e!
Nu am cum sa fac la distanta, masteratul se desfasoara in Anglia.
Seful meu ma hartuieste, nu are nevoie de mine, plus ca in serviciu lucreaza 9 oameni, nu e nici o problema.
Iar acum 2 - luni s-au mai suspendat din fuctie si alti colegi de la alte servicii, si ei au primit aprobarea.
Iar eu ca functionar public am dreptul sa ma perfectionez, prin lege. Lg.188/1999.

Intrebarea ramane aceeasi , pot sa fac plangere penala pentru abuz in serviciu
Trebuie sa spun ca sistemul este foarte corupt.
Cererea mea de suspendare din functie pe motivul efectuarii unui master nu a fost aprobata de conducatorul institutiei.
Incepe scola si pied anul daca nu ma prezint.
Se poate face plangere penala pentru abuz in serviciu?
Sunt functionar public, si mi-am depus cerere de suspendare din functia publica, pentru 2 ani ca urmare a desfasurarii unui master in strainatate.
Directorul nu vrea sa-mi semneze cererea, sa imi dea acceptul sa plec.
Ce pot sa fac?
Pentru persoanele care lucreaza pe proiecte cu fonduri europene si sunt functionari publici, la cate ore suplimentare au voie pe luna?
Pur si simplu numai cu avizul ANFP, nu trebuie concurs?
Va rog sa imi spuneti daca se poate transforma o functie de sef serviciu - functie contractuala in sef serviciu functie publica, intrucat conform fisei postului, sarcinile si competentele implica exercitarea prerogativelor de putere publica?
Multumesc.
Răspuns la discuția functie publica
Stiu cum se face avansarea in trepte .
Intrebarea mea era alta?