avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate galmi

Activitate galmi

Eu iti dau in scris unde vrei tu ... ca-ti vei regreta decizia ... dar nu in in 3 - 5 ani, ci cam in 10 - 15 ani, ca ce sa vezi tu ... din pacate pentru tine asta e viata. Poate ai biologic 19 ani, psihologic vre-o 23, emotional cred ca ai 16 ani. Dar tu poti sa-ti asumi maritatu si intreruperea studiilor superioare, iar apoi sa platesti daune la toti care te-au sfatuit sa nu faci asta? Daune ... asa ... ca si-au pierdut timp pretios din viata lor, cu o pustoaica care crede ca maturitatea, intelepciunea si experientele intalnite pana la 35 - 40 - 50 ani se compara cu faptu ca ea a trait 10 ani in camine?

Iar acum din experienta:
1. Din cele 5 cupluri pe care le cunosc si au lucrat impreuna, 4 au divortat, 1 mai este impreuna, daaar .. lucreaza unu hais si altu ceala, iar politica firmei nu le permite sa "lucreze" impreuna, mai pe romaneste este ca si cum nici nu ar lucra impreuna. Eu sunt al 6-lea cuplu care a lucrat impreuna cu sotul 1 an, pe vremea cand eram prieteni si aveam un an de relatie, si ne-am despartit ... eu schimbandu-mi si locul de munca, ca sa nu-l mai vad .. ne-am impacat si suntem fericiti si in ziua de azi ...
TU NU TE LUA DUPA GURA LUMII, CARE NU DA SCRIS LA NOTAR, nu te lua dupa experienta altora, mergi si da-te cu capu de tocu usii sa te doara, ca doar ai 19 ani si esti smecherie la experienta ca na .. 10 ani in camine, diversi oameni si experiente traite te fac sa ai maturitatea necesara sa decizi

2. Sunt putin cam in cazul tau, DOAR CA EU ... REGRET CA NU AM FACUT LA TIMP CE TREBUIA FACUT, ACUM REGRET, AZI, de fapt regret de IERI, de cativa ani, si DA, mi-as fii dorit sa intalnesc oameni care sa imi zica ca nu e bine ce fac, fara sa-mi dea scris la notar, si fara sa ii pun la plata de daune ...
Am dat la o facultate "cu turma", nu ceea ce imi doream, ca ai mei nu aveau posibilitatea (EU SPRE DEOSEBIRE DE TINE, STIAM CE VREAU SA MA FAC CAND VOI FII MARE), in anul 3, in urma unor probleme familiale, am inghetat-o, urmand sa o reiau dupa un an, dar pt ca nu-mi placea ce fac, pentru ca nu mi-a tras nimeni una dupa ceafa, pt ca la 21 de ani ma credeam buricu pamantului, si stiam eu foarte bine ce e mai bine pt mine, pe baza experientelor traite de mine nu am reluat-o ...
eeee ... CE SA VEZI ...CEA MAI MARE GRESEALA A VIETII MELE, greseala care are repercursiuni asupra familiei ... asupra copiilor mei, asupra veniturilor familiei
Am zis ca voi da la o alta facultate ... dar ce sa vezi ... CONJUNCTURA VIETII a fost in asa masura incat nu am reusit. Pentru ca chiar daca nu ai terminat prima facultate a 2-a se plateste ...

sfat: MUSAI TREBUIE SA FACI CA MINE, RENUNTA LA FACULTATE ... CA E DE BINE ...e ce mi-am dorit la 21 de ani, cand ziceam ca mie nu o sa mi se intample ca la toata lumea, la mine ROATA VA FI TRAPEZ, NU CERC

3. daca la 19 ani ai trait atat de multe experiente, si ai cunoscut atatia oameni de la care ai avut ce invata, atunci cu siguranta ai observat ca vorbele din batrani cam sunt reale

CAND 2 ITI ZIC CA ESTI BEAT, TE DUCI SI TE CULCI.


totul in viata se plateste mai devreme sau mai tarziu: CU CE PALMA DAI, CU AIA PRIMESTI.

PS: Multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru familia mea, pentru sot, pentru copii mei minunati, dar NU MA POT IERTA PE MINE pentru decizia de a nu continua facultatea (o idiotenie de facultate, dar HARTIA conteaza)

aaa ... EU NU AM RENUNTAT LA FACULTATE CA SA MA MARIT SI SA MA DEDIC FAMILIEI, m-am maritat la 4 ani dupa ce am inghetat-o

FA CA MINE, CA E DE BINE ...
sa-mi zici cand vrei sa-ti dau scris ... e superb sa ai regrete, luna de luna cand iei salariul si esti constient ca o HARTIE face diferenta

Casa de piatra!
Răspuns la discuția concediu medical calculat eronat
Sotul lucreaza in vanzari iar venitul lui lunar este calculat pe baza realizarilor. Nu i se da de la societate fluturas. Toate veniturile brute sunt de pe site-ul anaf.ro unde sotul are cont si poate vedea toate veniturile declarate de societate. Tot aici am vazut si ca in luna noiembrie societatea a declarat 594 lei in conditiile in care in cont i-au fost virati 3065 lei. Bonuri de masa are lunar 12 bonuri de 8.35 lei. Are in intretinere 2 persoane (copii).
Buna ziua, sotul meu a fost operat de iernie de disc pe data de 13 noiembrie 2014 si a avut concedii medicale astfel:
1. 13.11 - 16.11.2014 - cod indemnizatie 06
2. 17.11 - 30.11.2014 - cod indemnizatie 01
3. 01.12 - 07.12.2014 - cod indemnizatie 01
4. 08.12 - 31.12.2014 - cod indemnizatie 01
5. 01.01 - 14.01.2015 - cod indemnizatie 01.
Veniturile realizate in perioada mai 2014 - octombrie 2014 sunt urmatoarele:
- mai 2014 - 3159 lei
- iunie 2014 - 4318 lei
- iulie 2014 - 4522 lei
- august 2014 - 4238 lei
- septembrie 2014- 4582 lei
- octombrie 2014 - 4717 lei
In luna noiembrie a avut un venit net de 3065 lei, iar venitul brut este de 594 lei.:O (tot in luna noiembrie a avut si 2 zile concediu odihna)

Pe luna decembrie i-au fost virati 1317 lei, ori dupa calculele mele ar fi trebuit sa ia mai mult ... chiar dublu si un pic fata de cati bani i-au fost virati, dar poate gresesc eu pe undeva.

Mentionez ca salariul de pe cartea de munca este de 1365 lei (nu stiu daca are vre-o importanta). Toate salariile mentionate mai sus sunt cele declarate de angajator si sunt veniturile pentru care se platesc darile la stat (cas, impozite etc).
As dorii sa stiu daca cei 1317 lei sunt corect calculati si ce e de facut in continuare in cazul in care s-a gresit ...
Va multumesc

Va multumesc. Pai in cazul in care se pensioneaza anticipat partial nu mai are voie sa munceasca nu?
Buna seara,
Mama, nascuta in data de 05.02.1958, a lucrat astfel:
- 08.08. 1977 – 08.02.1991 la o societate – perioada incadrata si la grupa a II a de munca in procent de 100%
- 09.02.1991 – 07.08.1991 – somaj
- 02.12.1991 – 15.09.2004 – la o societate la care in perioada 01.01.2004 – 15.04.2004 inregistreaza 5 zile invoire care nu constituie stagiu de cotizare
- 15.09.2004 – 15.09.2005 somaj
- 02.12.2007 – 26.01.2014 – contract munca in italia
- 15.02.2014- prezent contract munca in italia
Stim ca de drept se poate pensiona in februarie 2019, si as dorii sa aflu cu cat i se reduce varsta de pensionare pentru grupa a II a.
Va multumesc anticipat
Pe scurt nu am achitat un card de credit, creanta a fost cesionata si a urmat toti pasii: titlu executoriu din 27.02.2012, poprire pe salariu din noiembrie 2012 pana in mai 2013 cand a fost stinsa creanta in valoare de 4275.76 lei. Astazi 10.06.2014 primesc somatie:
"in baza art. 387 si art 411 Cod procedura civila, prin care va punem in vedere ca, in termen de o zi de la primirea, lasarea sau afisarea acesteia la domiciliul dumneavoastra, sa va conformati dispozitiilor titlului executoriu sus mentionat, in sensul de a achita creditorului urmatoarele sume de bani:
- 665,53 - diferenta cheltuieli de executare conform procesului verbal de constatare a cheltuielilor de executare incheiat la data de 07.03.2012 - titlu executoriu
TOTAL DE PLATA LA DATA PREZENTEI - 4275,76 LEI"
Am sunat (din pacate destul de nervoasa :( ) si am vb cu o dna de la biroul executorului, care mi a zis ca este vb de o actualizare a creantei din martie 2013 (dobanzi + cheltuieli executare) . si in plus se mai asteapta o actualizare a creantei ..
Acum: cheltuielile pe care mi le pretinde dna executor nu s-au prescris in martie 2014? conform noului cod civil?
Si acest 665,53 nu ar fi trebuit sa zica 600 lei dobanzi 65 cheltuieli executare??

Si toate acestea se intampla pe numele sotului, eu am vre-un drept legal sa vb cu ele despre acte si sume etc ... ca mi-au zis ca imi fac o favoare ca imi comunica mie asa date din dosar.
Buna ziua,
Parintii mei au lucrat la societatea X din Galati, mama pana in 1994 si tata pana in 2001. Avand in vedere ca se apropie perioada pensionarii au spus sa isi pregateasca dosarele din timp sa nu mai "alerge" atunci. Au mers in luna august la societatea X si au facut cerere pentru adeverinta cu grupele de munca, urmand ca d-na de la resurse umane sa ii contacteze ulterior. Zilele aceste au sunat si li s-a comunicat ca adeverintele cu grupa de munca si sporul de vechime costa 100 de lei iar adeverinta cu sporurile de noapte costa 150 de lei de persoana. Intrebarea mea este cat de legale sunt aceste taxe?? Si ma mai intreb aceste adeverinte nu trebuia sa le elibereze in momentul in care au parasit societatea?
Daca ti-a dat sa traduci pentru a trece materia, inseamna ca examenul e de forma si nu mai trebuie sa inveti, daca in schimb "ii cauti nod in papura" studiaza si invata bine (s-ar putea sa iti sustii examenul cu o comisie). Acum nu inteleg termenul "impus", a venit si ti-a trantit cartea in brate si ti-a spus sa o traduci, a dat si la alti colegi, sau numai tie, ti-a impus acum o saptamana sau acum ceva timp, intr-o prima faza ai fost de acord bolborosind, si cand ai vazut cat e de greu te-ai hotarat sa dai inapoi??? Pentru ca cunosc si eu cazuri in care profesorii au dat la studenti sa traduca, unii au acceptat, altii nu, altii cand au vazut cat e de munca au dat inapoi. Esti anul 2 la master, adica termini, cam cata nevoie ai de domn profesor? , e in comisie?, etc etc etc Tu nu ai avut nici un cuvant de spus cand ti-a dat cartile? sau nu ai avut tupeul necesar sa il refuzi?
Răspuns la discuția Ajutor de inmormantare
Domnule Mihai cu toata stima tin sa va contrazic, am personal un caz in familie (43 ani decedatul, a facut atac de cord la servici) care a primit ajutor de inmormantare. Doamna sincere condoleante si toate parerile de rau pentru pierderea suferita, nu pot sa va ajut deoarece in cazul meu decedatul avea statut de angajat.
Sper sa va fie de ajutor:
[ link extern ]
1. Bunicii mei sunt decedati amandoi (sot si sotie). Ei au avut 8 copii, toti sunt in viata.
2. Din diverse motive nu a fost dezbatuta mostenirea (casa si pamantul).
3. Bunicul a fost detinut politic. Odata cu aparitia legii 221/2009, au spus ca sa ceara despagubiri.
4. Acum cca o saptamana am fost contactata de o matusa care imi tot cere diverse acte (tata e plecat din tara) pentru proces, dar mie una mi se pare cam dubios.
5. Un unchi a deschis el singur proces la inceputul anului pentru a cere despagubiri pe baza legii 221/2009. La proces am inteles ca este prezent si un procuror, care s-a autosesizat in urma declaratiei martorului, cum ca bunicul a facut inchisoare, ca de fapt mostenitori sunt 8 si nu unul singur si a cerut ca cei 8 sa fie prezenti la urmatoarul termen, care va fi si ultimul.
De o saptamana dupa cum spuneam sunt presata ca sa ii dau diverse acte: copie legalizate dupa buletin si copie legalizata dupa certificatul de nastere. Ca are nevoie de ele la Primarie pentru anexa 24.
Eu din cate am citit anexa 24 este pentru succesiune si nu vad legatura cu procesul. Copie legalizata dupa buletin nu face nici un notar.
Are nevoie pentru aceasta anexa 24 de copie legalizata dupa ci si certificat nastere ale mostenitorilor?