avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate TANASE SIMONA

Activitate TANASE SIMONA

am zis ca am avut 4 rate intarziere , nu 4 zile...deci somatia este sau nu legala...
buna seara. ...incep prin a va ruga sa ma ajutati ..pe 03 06 2007 am facut un credit la o banca din oras. eu sunt in concediul pentru cresterea copiluli,iar sotul a ramas fara loc de munca si acum 2 luni a terminat si somajul. Am ramas cu cateva rate intarziere la banca ( CRED CA 4) SI am primit acasa o somatie de executare silita de la un executor judecatoresc prin care ne spune ca banca a apelat la ei. In somatie ne informeaza de incuviintarea de executare silita admisa de JUDECATORIA orasului in cere locuiesc. Ne mai zice ca trebuie sa achitam o suma de bani reprezentand soldul creditului, ratele restante dobanzile si penalitattile( ADICA VREO 85 MILIOANE .CREDITUL INITIAL a fost de 95 mil. iar rata de 1500000) in plus de asta mai apare si sima de 15 mil reprezentand cheltuieli de executare .......astazi sotul meu a luat legatura cu executorul judecatoresc si ia facut un proces verbal prin care este nevoit sa plateasca suma de 200 lei lunar pana la achitarea intregii sume ( adica aproape 100 milioane_ cu tot cu cheltuielili de executare silita) NOI avem casa luata prin credit ipotecar la o alta banca ,iar executorul a zis ca face cerere la banca pentru a lua si casa. noua initial ni s-a zis de la banca unde avem ipoteca ca nu se poatye atinge nimeni de casa.. ce ne invatati sa facem? va rugam din suflet sa ne sfatuiti cum puteti mai bine . multumim anticipat pentru tot...
Răspuns la discuția va rog ajutati-ma!!!...
adica nu pot face refinantarea la banca unde am creditul ipotecar pana nu imi achit restul ratelor restante la celelalte banci? am inteles eu bine?
Am 29 de ani ,sunt casatorita si am doi copii. sotul nu lucreaza iar eu sunt in concediul pentru cresterea copilului...Am luat niste bani cu imprumut de la niste banci pentru casa si nevoi personale....casa este cu credit ipotacar la care sunt la zi insa la celelalte 3 banci am intarzieri (. la una de 155 de zile....sunt data si la rau platnici....) Sotul meu a fost la banca unde avem creditul ipotecar si a intrebat daca am putea face o refinantare a creditului? D-na de acolo a zis ca am putea daca el ar avea servici si eu cu indemnizatia copil//. Noi ne-am gandit sa merg eu la servici iar el sa ia maternitatea...si sa incercam peste 3 luni ( perioada spusa de banca 3 lini lucratoare) Intrebarea mea la dvs. este : credeti ca se poate atata timp cat eu sunt in biroul de credit pt. rau platnici. ACUM 7 ani valoarea apart. era de 150 milioan. multumesc din suflet.
Am fost la banca unde am creditull ipotecat si mi s-a zis ca nici o banca nu se poate atinge de apartament . se poate atinge doar aceeasi banca la care am creditul ipotecar in cazul in care as mai avea tot la ei un credit de consum la care sa am restante...am vorbit cu un consilier credite de acolo...
aici aveti dreptate cu ,, noile modificari '' nu se mai stie nimic .multumesc frumos. sper ca si cei de la primarie sa gandeasca la fel ( sa nu se faca ca nu cunosc legile) .SANATATE MULTA SA AVETI...
buna ziua. va rog frumos sa imi spuneti si mie daca mai pot lua stimulentul pentru intoarcere la servici daca sotul meu ramane in continuare in concediul pentru cresterea copilului? acum copilul are 11 luni..indemnizatia se recalculeaza dupa venitul lui( din cele 12 luni anterioare nasterii) sau ramane suma stabilita initial pentru veniturile mele? mii de multumiri
MULTUMESC. SANATATE SI DUMNEAVOASTRA SI FAMILIEI.
Da .asa as dori si eu ,doar ca sotul a ramas fara servici si ne descurcam doar cu indemnizatia la 4 persoana. nu as vrea sa-i fac nici eu rau ,dar pur si simplu nu mai fac fata ....multumesc
Am un baietel de 11 luni si sunt in concediul pentru cresterea copilului.As dori sa revin in campul muncii insa va rog sa imi spuneti ce se intampla cu persoana care este in locul meu? Daca eu incep serviciul acea persoana poate beneficia de concediul medical sau concediul de odihna pe luni in care a lucrat? Are 13 luni lucrate . Poate lua somaj? va multumesc anticipat pantru tot...