Forum Discuţii juridice Executare silită se poate face executarea silita a unui ...
Discuție deschisă în Executare silită

se poate face executarea silita a unui apartament deja ipotecat de alta banca?

Am luat acum cativa ani niste credite la anumite banci.unul dintre ele este ipotecar si sunt cu plata la zi .la celelalte sunt cu cateva luni intarziere. intrebarea mea este daca bancile la care sunt restanta se pot atinge de apartament prin executare silita sau ce se poate intampla? dar pentru carduri de credit neachitate se poate fece executare silita?
Daca celelalte banci nu au si ele ipoteca pe apartament, de rang superior, nu se pot atinge de el.
Dar va pot executa alte venituri/bunuri, va pot popri salariul/pensia etc., chiar si pt neplata ratelor la creditul pe card.
Creditorul cu scopul recuperarii debitului ,poate sa va execute silit imobilul,conturile bancare,in extremis poprire pe drepturile salariale, pana la concurenta debitului
Riscati sa ramaneti fara apartament.
Bancile care nu au creditele garantate se pot adresa executorului pentru executarea imobilului in conditiile in care suma rezultata din executare sa indestuleze in primul rand banca care are creditul garantat prin ipoteca.
@florinraican

User-ul nu are intarzieri la plata pt creditul cu ipoteca, ci la alte credite, fara garantie.
Nu risca sa ramana fara apartament.
executarea o poate cere orice creditor, daca are titlu, doar distributia pretului se face diferit