avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate boda_meli

Activitate boda_meli

Va multumesc pentru sugestie!
Buna ziua,
am intampinat un caz mai aparte/complicat, si asi vrea sa va cer parerea.
Este vorba de o familie, unde Tatal este in concediu de crestere a copilului.
Fetita s-a nascut in Februarie 2011. Din aprilie 2011 Tatal a optat pentru concediu de crestere a copilului pana in Februarie 2013, cand fetita implineste 2 ani.
Mama a ramas insarcinata cu al doilea copil, un baietel, care se va naste in Noiembrie anul acesta. Ea va pleca in concediu de maternitate din 1 Octombrie, avand drept la 126 de zile, mai exact pana in Februarie 2013, dupa care va ramane in concediu de crestere a copilului 1 an de zile.
Intrebarea este:
Poate sa beneficieze Tatal de concediu de crestere a copilului in perioada Octombrie 2012 - Februarie 2013 atata timp cat Mama este in concediu de materninate?
Pot ambii parinti sa beneficieze de suma de bani, tatal pentru cresterea copilului, mama pentru concediul de materninate?
Poate sa-mi spuna cineva in care lege asi gasii informatii?

Va multumesc anticipat!
Un weekend placut!

Melania
Va multumesc pentru raspuns!
Buna,
O firma din Romania trimite marfa la terti (firma din Ungaria) numai pe baza de aviz. Facturarea facanduse ulterior.
Parca am citit undeva despre autofacturare in acest caz.
In cazul in care in 25 de zile nu se factureaza marfa la client, trebuie facuta autofacturare?
A mai intalnit cineva o astfel de situatie?
Va multumesc anticipat,
Melania
Buna ziua,
Am o achizitie intracomunitara de rapita, pe factura scrie vanzare cu drept de deducere, TVA+ul se plateste de client.
Fiin vorba de cereale, aceasta achizitie se inregistreaza cu taxare inversa?
Va multumesc anticipat,
Melania
Multumesc:)
Buna tuturor, am gasit raspunsul in alta parte si m-am gandit sa scriu si aici poate cineva are nevoie de informatie.
Se iau in calcul si valoare bonurilor incepand cu data de cand sunt impozitate.
Buna ziua,
O firma din Romania, platitoare de TVA, achizitioneaza servicii se reclama-publicitate de la o firma din Ungaria tot platitoare de TVA. Serviciile de reclama-publicitate se efectueaza pe teritoriul Ungariei.
Intrebarea mea cum se emite factura de firma din Ungaria catre cea din Romania, cu TVA sau fara TVA?
Va rog mult daca stie cineva sa-mi spuna si mie :)
Multumesc
Buna ziua,
întrebarea mea este următoarea: in baza de calcul pentru indemnizaţia de creştere a copilului intră şi valoarea bonurilor? - sau numai salariile nete realizate?
Mulţumesc anticipat!
O zi plăcută tuturor,
Melania
Răspuns la discuția Furnizor fara cod valid de TVA
Factura este de la un notar, presupun ca reprezinta legalizarea unei semnaturi, de aceea am zis, ca prestarea de servicii are loc pe teritoriul ungar. Nu se inregistreaza cu taxare inversa, se trece in 390? si nu stiu in 300 unde se pune...