avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii de servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii de servicii intracomunitare

Buna ziua,
O firma din Romania, platitoare de TVA, achizitioneaza servicii se reclama-publicitate de la o firma din Ungaria tot platitoare de TVA. Serviciile de reclama-publicitate se efectueaza pe teritoriul Ungariei.
Intrebarea mea cum se emite factura de firma din Ungaria catre cea din Romania, cu TVA sau fara TVA?
Va rog mult daca stie cineva sa-mi spuna si mie :)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: boda_meli , utilizator 20:43, 24 August 2011
fara tva, se declara in 390 si necesita inscrierea in ROI.
Multumesc:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depun 390? ocristina ocristina firma de transporturi platitoare de TVA ,neinregistrata in ROI ,transporta pentru o firma din Romania o masina in Ungaria.La intoarcere se defecteaza masina ... (vezi toată discuția)
Declaratia 390 ga-ga ga-ga buna! ce ma sfatuiti sa fac? am o firma care presteza servicii de ipsoserie in franta-in decembrie s-a facut prima factura pt benef din Franta - locul ... (vezi toată discuția)
Tva servicii natalia2010 natalia2010 Buna ziua. Ma confrunt co o situatie in legatura cu TVA-ul serviciilor si va rog sa ma ajutati. Intrebarea1. O societate din Romania (platitor de TVA) ... (vezi toată discuția)