avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate alex12345

Activitate alex12345

Buna ziua,

Doresc infiintarea unei asociatii si am 3 nelamuriri:
1. asociatia va derula diverse proiecte in mai multe domenii (educatie, sport, activitati de constientizare si preventie pentru anumite boli, etc). Ce cod CAEN trebuie ales la infiintare, astfel incat sa nu fie limitativ din acest punct de vedere?
2. Pe langa sursele cunoscute pt ONG-uri, mare parte din venituri o va reprezenta actvitatea economica (vanzare tricouri pt diverse campanii, alte materiale de tip promotional, exemplu concret: pt sustinerea infiintarii unui patinoar, se personalizeaza tricouri/insigne, etc cu vrem patinoar in orasul X, care se pun in vanare la actiunile de derulate de asociatie cu aceasta ocazie). Exista limitari in acest sens?
3. Unul dintre fondatori ar trebui sa aiba un salariu pe perioada nedeterminata, inca de la infiintare. Exclud varianta angajarii acestuia pe proiect. Exista vreo problema sub aspect juridic?

Va multumesc!
Răspuns la discuția vecini necivilizati
Va multumesc! Speram sa existe o alta varianta, dar asta e! Sper ca se va gasi o cale de comunicare, pana la urma, urasc scandalurile, iar speranta moare ultima:)
buna seara,

exista vreo scapare legala pentru a impiedica / denunta incheierea unui contract de inchiriere de catre un proprietar cu un chirias, in calitate de parte afectata-tert fiind?
chiriasul sunt 12 chiriasi de facto, si sunt cu multe fuste, si comportament aidoma. Iesirea din impas ma gandeam daca ar exista pentru a impiedica un comportament antisocial (altul decat politia, tulburarea linistii publice, amenda 500ron, si ramas ulterior cu vecini scandalagii)
din pacate sunt direct afectat fiind sub ei, si cand am luat apartamentul nu m-am gandit niciodata ca deasupra voi avea 12 oameni care sa alerge non stop...
Stimata domnisoara.... nu este vorba despre carente in educatie, ....dar este irelevant pentru un astfel de forum. Sunt interesata mai degraba de procedura, si in ce masura poate fi tras la raspundere un cadru didactic pentru astfel de actiuni. Mi se pare nepermis sa se poata acorda un calificativ INSUFICIENT la limba romana, pentru ca "sta tolanit"..(apropo, cine apreciaza ce inseamna tolanit, ca nu cred ca s-a intins pe banca).in ciuda faptului ca lucrase excelent subiectele; la astfel de aberatii ma refer, daca sesizati nuanta. Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

Intrebarea este delicata, insa necesara. /un minor este in clasa I, la o scoala cu pretentii. Familia se ocupa indeaproape, avand o pregatire extrascolara vasta-cultura generala, modele de viata, acces la orice mijloc de perfectionare al cunostintelor, etc, sportiv de perfomanta, liga juniori---si nu la fotbal:),etc. Am facut aceasta descriere pentru a se intelege acelasi lucru prin pregatire si urmarire indeaproape. Nivelul scolar al elevului este unul bun, spre foarte bun, raportat la ceea ce trebuie sa stie conform programei scolare. Nivelul apreciat insa de invatatoare este continuu de I-insuficient. Paradoxul apare imediat:
notele "oficiale" sunt numai FB si B, cele care si sunt trecute in carnet. Calificativele care sunt trecute in caietele lui sunt insa numai I si I-S. Cele oficiale, sunt primite ca urmare a evaluarilor de la minister-evaluarile permanente. Cele din caietele lui sunt primite pentru ca: a uitat caietul la dulap, sta in banca ca in parc/tolanit, a scris cand eu explicam, etc. Toate acestea se intampla deoarece l-am retras de la after-school, unde nu se facea nimic, conform standardelor mele-se bateau, se jucau, si 2 ore teme...sincer pentru asta nu e nevoie sa il chinui de la ora 8-18....cu atat mai mult cu cat nivelul general nu este unul de exceptie.
Si in sfarsit intrebarea, daca a avut cineva rabdarea de a citi: avand in vedere ca se tipa in permanenta la el, si alti doi care nu sunt la after, i se acorda calificative irelevante cu privire la nivelul cunoasterii, daca se intampla sa nu stie este dat ca exemplu negativ, ceilalti copii sunt invatati ca trebuie sa fie cuminti, altfel vor ajunge si ei sa isi faca temele u mama-lucru auzit de mine, personal, cu alte cuvinte abuz emotional, de natura ca in scurt timp sa il faca sa nu mai suporte scoala, in conditiile in care EU am grija sa nu discreditez profesoara in fata copilului niciodata, etc. Ce se poate face impotriva acestei persoane, din punct de vedere legal, avand in vedere ca abuzul emotional este dificil de probat?
1. am incercat sa discut cu doamna, nu se poate...
2. lucrez in presa de 10 ani, deci as putea face uz si de asta dar nu vreau
3. as putea muta copilul, dar nu este vina lui, si din pacate asta ar intelege;
4. sunt SINGURA din clasa care nu a dat spaga...poate o fii relevant...
Legal, ce fel de probe pot fi acceptate? /-inregistrari audio/video, obtinute prin camera ascunsa in clasa?
plangere in scris catre conducerea scolii, cu raspunsul la inspectorat, si apoi memoriu la minister?(in cazul in care nu se remediaza?)
exista vreo lege care protejeaza copiii in situatii similare?Ca de parinti iresponsabili, teoretic, cel putin pot fi protejati, dar pot fi protejati si de profesori iresponsabili?
Cu stima,
Alex. D.


stimat domn,
indiferent cat nu suportati sa o aveti in preajma, faceti tot, tot posibilul pt a va vedea copilul! oricat de bine pare sa fie, va fi afectat pe termen lung. cu atat mai mult cu cat sotia incearca sa va indeparteze. peste doar cativa ani va privi cu alti ochi, si nu il va interesa cat "ati incercat " sa fiti langa el...ci doar cat ati reusit! oriat de putin timp daca e timp de calitate, fara discutii despre mama lui-oricum ar fi ea-doar despre EL baiatul dvs. Nu mi-o luati in nume de rau, dar copiii raman cu traume reale in urma separarii parintilor. Fiti dvs cel cu cap, mai ales daca ati reusit sa va reasezati!
Răspuns la discuția asociat \"formal\"-cui ma adresez
va multumesc! evident, era un mod de a ma exprima, partea cu asociat "formal". Singura varianta pe care o vad atunci, este cea cu actiunea in instanta, demersurile pe cale amiabila au esuat, deja. Multumesc pentru indicarea art.!


buna ziua,

as dori sa stiu urmatoarele:
-sunt asociata cu 50% intr un srl
- alt asociat detine 50% si este si administrator
- de 3 ani niciunul dintre bilanturi, nicio AGA, niciun act, pana in prezent nu este semnat de mine;
- nu detin drept de semnatura si nu am stampila firmei
In ce masura pot fi trasa la raspundere pt actiunile administratorului?
caror institutii trebuie sa ma adresez pentru a demonstra faptul ca sunt asociat "formal"?#-o si evident sa solicit in paralel, din srl, din calitatea de asociat

multumesc!

buna ziua,

as dori sa stiu urmatoarele:
- in urma cu 2 ani am imprumutat asociatului meu bani, evident fara acte, stiu ca nu sunt prinsi in contabilitate, nu ii voi recupera, nu asta e problema
- de acei bani, el a dat avansul pt o masina in leasing
- este asociat 50% si administrator
- niciunul dintre bilanturi nicio AGA, niciun act pana in prezent nu este semnat de mine;
- de un an jumatate nu a platit ratele
- nu am acces la sit contabila, acte, stampila, etc
- acum cateva zile am aflat ca se incearca ridicarea masinii, iar el ma indica pe mine ca utilizator, si urmeaza sa mi se faca plangere penala pt refuz de restituire - e de negasit el
intrebari:
- cum ma pot retrage din firma, avand in vedere ca sunt asociat formal?
- cui ma pot adresa pt a depune plangere impotriva lui? (politie economica/garda financiara/politie?)
PS masina nu am avut o niciodata in posesie!

multumesc
Răspuns la discuția salariu pt o luna de 28 de zile
si totusi? o formula de calcul?