avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters147225

Activitate ContSters147225

Stimate "Admin" care consideri ca aceasta "categorie profesionala" a fost lezata de limbajul meu si ca atare ai considerat sa-mi cenzurezi mesajul. Am sa-ti spun de ce nu prezina "siguranta si incerdere" pentru mine aceasta "categorie profesionala" Poate ma vei intelege, poate nu, sau poate chiar ai sa-mi stergi si contul pentru adevarurile pe care ti le spun si care deranjeaza:
- 1988 - am fost batut cu bestialitate o noapte intreaga de catre militienii TF Oradea care m-au gasit intr-un tren pe mine si pe prietena mea (pe care au violat-o) pemotiv ca am fi vrut sa fugim din tara. noi aflandu-ne in tren in gara din ORADEA.
- 1990 - am fost batut cu cizmele si bulanele de catre trei militieni pe scarile Universitatii din Bucuresti unde vindeam ziare (ambulant) - mi-au luat si banii si ziarele pe care le mai aveam.
- 1992 - am fost legitimat in incinta din Piata Unirii veche (pe platou) de catre un militian in uniforma si unul in civil ( in stare de ebrietate) si pentru ca nu aveam actele asupra mea ci la masina care se afla parcata la 30 de m distanta de mine, am fost incatusat. Nu inainte de a fi lovit de numarate ori de catre amandoi, trantit la pamant cu un mare circ si dus la sectia 10 Politie. Mentionez ca i-am rugat tot timpul sa vina cu mine pana la masina sa le dau actele, insa nici nu au vrut sa auda.
- 1995 - am fost amendat de un politist de circulatie pe motiv ca am virat la stanga in sensul giratoriu de la Fosorul de Foc venind din directia Izvorul Rece catre Spitalul de ortopedie. Atunci cand i-am explicat ca este interzis pe prima strada la sanga (normal) din intrarea in giratoriu si nu pe intrarea cu spitalul mi-a raspuns ca el poate sa mute semnul daca vrea si tot are dreptate;
- 1996 - am fost gasit vinovat pentru faptul ca un cetatean a intrat cu masina in roata stanga spate-remorca a troleului al carui sofer eram - fiind oprit in statia Armeneasca. Cetateanul era o persoana in varsta de peste 70 de ani, cu dioptrii foarte mari, fara oglinzi retrovizoare la Dacie si cu grad de colonel in rezerva MI.
- 1997 - am fost gasit vinovat pentru faptul ca am fost lovit in burduful troleului dreapta spate
de catre un cetatean de IL care a iesti din parcarea spitalului Fundeni fara sa se asigure si care a afirmat in prima faza ca a crezut ca masina din fata lui este autobuz si "nu am vazut ca mai are si burduf". La politie s-a dovedit a fi un consatean cu cel pe mana caruia cazuse "instrumentarea" incidentului.
- 2005 - este povestea de mai sus cu bataia pe care am mancat-o de la taximetristi si banii pe care i-am platit pentru ca o "doamna" se plimba cu masina pe trotuare, lovind pietonii.
- 2009 - reclam administratorul blocului in care locuiesc pentru faptul ca sustrage bani din incasari si-i foloseste in scopuri personale. Dupa o expertiza contabila dispusa de SIF si 5 ani de asteptari, se constata faptul ca omu' a furat numai in 3 ani (din cei 20 de activitate ca admin.) 360 milioane de la locatarii buni platnici. Un procuror de la parchetul sect 5 considera ca nu este un mare prejudiciu, ca are o varsta inaintata si ca nu prezinta pericol pentru societate - ca atare claseaza cauza.
- dec.2014 - venind de la serviciu, sunt tras pe drepata de o masina a politiei circulatie cu girofaruri si sirene in functiune, pe strada Margeanului - motivul : nu am observat un pieton care incerca sa treaca pe la trecerea din dreptul patiseriei Georgi de pe aceeasi strada. De fapt nu exista nici un pieton care dorea sa treaca si ... stupoare : dupa 15 minute de tremurat langa masina lor si o gramada de amenintari ca-mi aplica nu mai stiu cate sanctiuni, delibereaza: "te iertam de data asta" ???

OARE SUNT UN GHINIONIST ? Cred ca nu este chiar asa - cred ca va dati dupa deget si nu vreti sa vedeti de fapt ca marea majoritate a reprezentantilor acestei "categorii profesionale" platita de noi pentru "siguranta si incredere" nu prezinta DELOC nici SIGURANTA nici INCREDERE.
Totul depinde de "priceperea" politistului care-l va audia daca reuseste sa-l convinga sa-ti plateasca oglinda ca sa nu-i trimita dosarul la parchet; faptasul fiind acuzat de distrugere. Asta numai daca el va recunoaste ca ti-a rupt oglinda. Nu ai martori - nu faci nimic. Poti sa ajungi si la proces daca ai martori (unde vei cheltui o gramada de bani) dar va dura o vesnicie prin instantele romanesti - mai ales ca este de penal. Dupa ani de asteptari se vor plictisi si martorii sa vina sa te sustina pentru ca totul este facut pentru descurajare. Trebuie sa se invoiasca de la serviciu ca sa se prezinte in instante (unde se asteapta ore lungi pana la audiere) si nu e nimeni dispus sa-si piarda timpul cu asa ceva. Oricare ar fi postura in care te afli in astfel de incidente politia nu tine cont de imprejurari si circumstante - vrea sa termine repede cu plangerile si sa se spele pe maini.
Eu am patit ceva de genul: Coborand din troleu intr-o statie RATB amenajata - pe trotuar fiind - dupa cativa pasi am observant o masina care urca din carosabil pe trotuar catre mine si sotia mea(care era in drepta mea) Am ferit-o pe sotie din calea masinii care se apropia - dintr-un fericit reflex - impingand-o cu mana spre dreapta spate, insa eu am fost lovit usor (mai mult sters pot spune) peste picioare la nivelul genunchilor si al copselor. La volan se afla o femeie care nici macar nu s-a sinchisti de ce a facut si si-a continuat drumul pe trotuar catre locul in care intentiona sa parcheze. Desigur ca am fost indignat la maxim si am tipat la ea ca turbat intreband-o ce face - ce cauta pe trotuar. A deschis geamul masinii si a inceput sa tipe ea la mine zicand ca sunt beat si m-a injurat. M-am dus la masina ei ( in care s-a baricadat vazandu-ma hotarat ) si incercand sa deschid usa sofer am smuls clanta masinii (cu toate ca era un VW - nervii mei erau mult mai incinsi pesemne). De aici a iesit un mare circ - au venit vreo doi taximetristi de pe celalalt trouar care nu vazusera scena de la inceput si cu un “real spirit cetatenesc” m-au abordat cerandu-mi socoteala pentru faptul ca i-am smuls femeii clanta portierei. I-am rugat sa nu se amestece insa unul din ei a inceput sa ma agreseze fizic. M-am luptat cu el, insa pe la spate a venit un altul si m-a lovit efectiv in cap cu o bata de lemn. Incredibil dar nu mi-am pierdut cunostinta si m-am ridicat imediat in picioare. Exact in acel moment a aparut si sotul doamnei care vazuse scena de la etaj. Ametit fiind de lovitura am fost luat in brate si tinut in stransoare de unul din taximetristi iar sotul "doamnei" a inceput sa-mi care pumni cu nemiluita. L-a un moment dat - la insistentele sotiei mele s-au oprit, insa ce minune le-a dat prin cap ? Sa anunte politia. Am fost tinut pana a venit politia. Am fost la politie, am dat declaratie si dupa cateva saptamani am platit costul daunelor pentru ca "doamna soferita de trotuar" sa-si retraga plangerea penala pentru distrugere. Ce mi-au spus mie politistii cand le-am explicat incidentul ? Aveti martori ca v-a lovit peste picioare ? Aveti leziuni cu certificate de la IML ?

[Editat - nu ne plac utilizatorii care aduc injurii unei categorii profesionale. Atentie la modul de exprimare!]
Discuție Mostenire
Am dreptul la mostenire in urma decesului tatalui natural in situatia in care acesta mai are o fiica cu sotia actuala ? Fiica - sora mea vitrega - este placata (prin casatorie) in USA si nu stiu daca are cunostinta de existenta mea.
Mentionez ca nu am crescut cu tatal natural insa port numele acestuia. Am primit pensie alimentara in urma unei decizii de instanta pana la terminarea scolii, conform legislatiei in vigoare atunci (prin '88)
Exista posibilitatea ca acesta sa fi facut act de vanzare cumparare pe apartament catre fiica sau sotie si astfel eu sa nu mai pot obtine nimic ? Din cate stiu, dupa deces familia sa ar avea obligatia sa ma cheme la masa succesorala.
Multumesc - Asa am sa fac. Nu este de lasat asa ceva. S-au invatat sa ne ia de fraieri si sa ne tavaleasca asa cum vor ei. Stiu ca nu-i atinge prea mult o sanctiune de 300 ron insa ... trag speranta ca intr-o zi vor fi si la noi sanctiuni pentru asemenea fapte, care sa descurajeze angajatorii sa le mai comita; fie ei romani sau straini.
Atunci nu ramane decat sa fac crerea scrisa prin scrisoare recomandata.
Cat trebuie sa astept de la confirmarea primirii, pana sa pot face sesizarea la ITM, in cazul in care nu voi primi cele cerute ?
Va multumesc !
1. pot considera ca pertinenta solicitarea facuta prin intermediul e-mail ? sau trebuie sa solicit prin posta cu scrisoare cu continut deschis si cu confrmare de primire ?
2. sa inteleg ca angajatorul daca nu se conformeaza legii si nu doreste sa elibereze documentele cerute si suma aferenta pentru perioada lucrata, plateste doar acea amenda intre 300 si 1000 ron dupa care s-a rezolvat totul si nu mai are nici o obligatie ?
Cum ne protejeaza statul nostru de "angajatorii"straini de la noi? Mai bine zis de escroci ?
Eu am avut de a face cu un cetatean palestinian care se pretinde a fi doctor si om de afaceri. Inchiriaza 5 cladiri de tip officebuliding - foarte curios - chiar in apropierea celui mai cunoscut palat din capitala in care-si are rersedinta cunoscutul nostru presedinte.
Am urmatoarea problema: In urma unui anunt de recrutare "sofer personal" din partea unei societati,am aplicat CV si documentele cerute(recomandari,etc). In aproximativ 10 minute am si primit un telefon cu rugamintea de a ma prezenta la interviu. Sigur ca nu mica mi-a fost bucuria si m-am prezentat la ora si data indicata. Am fost castigatorul locului de munca din cei 4 prezenti, declarat pe loc in nici 20 de minute. Asta se intampla intr-o zi de vineri. Am intrat in biroul directorului care mi-a comunicat programul de lucru,salariul, faptul ca se va face contract de munca, toate actele in regula si nimic mai mult. La final mi-a comunicat ca trebuie sa ma prezint a doua zi la ora 7 la lucru. Am primit contractul la semnat dupa 5 zile - in acest contract nu era trecut ce ne intelesesem in privinta banilor - adica in loc de 1300 se trecuse 840 ron. Am intrebat pe doamna care mi l-a adus cum sta problema si m-a asigurat ca va fi cum ne-am inteles verbal, eu si directorul. Mari semne de intrebare. Am cerut un exemplar insa a refuzat sa-mi inmaneze unul pe motiv ca trebuie semnat de director si ca-l voi primi ulterior.In toate aceste zile lucrate pana la semnarea contractului mi s-a solicitat sa stau in medie cam 12 ore pe zi la munca - pe semne ca suma in plus trebuia sa deduc ca va surveni numai daca acceptam acele ore in plus fata de un program de 8 ore normal. Mentionez ca nu aveam pauza de masa,nu aveam un grup sanitar, nu aveam voie sa mananc orice fel de manacare(ca sa nu-mi miroasa gura a ceapa sau usturoi sau altele) si pe perioada in care nu aveam curse nu aveam un loc in care sa astept (masina,camera,ghereta,chiosc) trebuia sa stau afara indiferent de vreme. Din discutiile cu ceilalti colegi in aceasta perioada am dedus ca urma sa fiu constrins si la alte munci(de curte sau administrative)cum ar fi carat materiale,mutari mobilier,curatat zapada iarna,maturat curte,etc. Asteptand sa primesc contractul am mai lucrat trei zile dupa care nefacand fata conditiilor de 12 ore zilnic fara drept la hrana si grup sanitar am depus conform Legea 53 notificare cum ca doresc sa renunt la colaborare si sa se incheie CIM. Am primit numai injurii si apelative de toate felurile. Mi s-a reprosat ca de ce nu stau macar 2 saptamani in preaviz (semn ca nu cunosteau legislatia sau chiar vroiau sa ma prosteasca in fata) ca l-am incurcat...etc MI-am vazut frumos de treaba - nu am raspuns la provocari si am motivat ca eu nu respect decat legea. Am plecat si dupa trei zile le-am trimis un e-mail in care am rugat sa mi se comunice data la crare sa ma prezint pentru a ridica documentele ce mi se cuvin si suma de bani aferenta zilelor lucrate. Nu am primit nici pana in data de astazi un raspuns. M-am prezentat la ei personal dupa doua saptamani si nimeni nu vrea sa mai comunice cu mine si mi se refuza orice incercare de a cere ce mise cuvine. Prin intermediari (portareasa si secretara) m-a facut sa inteleg ca nu mai am ce cauta, ca nu mai vad nici un act, nici un ban si ca pot sa ma duc unde vreau. CE POT FACE IN ACEASTA SITUATIE ? Am fost la ANOFM si m-am interesat de stadiul de cotizare. Mi s-a spus ca a fost inregistrat CIM si inchis. Am uitat sa mentionez faptul ca majoritatea angajatilor lucreaza 12 ore zilnic - mai putin contabila si secretara.
Răspuns la discuția somaj dupa perioada de proba
E drept ca ma lumineaza mai mult raspunsul dumneavoastra, mai bine argumentat decat cel al functionarei insa de aici ce sa deducem ? Ca un angajator poate sa-ti inlesneasca drumul catre ajutorul de somaj daca te da afara in perioada de proba ? (Desigur...important este sa nu fie DCM din vina angajatului)
Răspuns la discuția somaj dupa perioada de proba
Buna ziua,

Stimate domn "tudorvaleriu" astazi am fost la ANOFM Ilfov in strada Ruginosa pentru a-mi fi eliberat un certificat stagiu de cotizare si am aflat de la functionara care mi-a preluat documentele urmatoarele: " daca ati incetat colaborarea CIM prin notificare catre angajator in timpul perioadei de proba de 90 de zile, aveti dreptul la somaj conf. Legea 53 Art.31 alin.3".
am primit o amenda cu retinerea permisului de conducere pe 30 de zile. am facut contestatie si s-a respins - am primit comunicarea si nu doresc sa fac recurs. Legea spune ca daca nu predau in 15 zile de la trecerea termenului de recurs, permisul la politie, se prelungeste cu inca 30 de zile retinerea permisului. Ce se intampla daca eu nu-l predau deloc,nu circul, si doresc sa circul dupa 60 de zile ? Sincer imi este sila de toata tarasenia care a durat mai bine de un an si am batut tribunalul in lung si-l lat pentru o asemenea "speta usoara"