avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Activitate flocirel

Activitate flocirel

Buna ziua. Daca am efectuat stagiul militar in economia nationala la ce arhiva ma adresez la Pitesti ,pentru ca sunt 2 unitati ? Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Ultima rata achitat pentru un imprumut la TBI a fost in 2008. In perioada 2008-2009 am fost ocupat cu problemele unui divort si am achitat bancile la care facusem imprumuturile dar efectiv am uitat de aceasta banca. In urma cu 2-3 saptamani am primit o somatie de la EOS,ca au preluat dosarul in 2016 si ma obliga la plata unei sume care se apropie de 7000 ron. Nu spun ca nu sunt vinovat dar,au trecut aproape 10 ani si cei de la TBI nu m-au deranjat nici macar cu un telefon sa ma atentioneze asupra imprumutului. Va solicit o opinie in aceasta problema. Va multumesc,cu respect.
In anul 2010 am fost... sanctionat(ca toata lumea) cu 25 %,am inteles in sensul ca a fost condamnata toata lumea.Primesc mai acusica cateva zile o noua decizie de pensie,in baza OuG nr.1/2011 si constat cu uimire ca am fost ...revizuit cu inca 330 ron(in minus) din brut,ajungand la coccogeamitea pensie militara de 1500 ron.In asteptarea lunii octombrie cand se v-a ...mari(poate a lor) sau se va reveni la sumele din 2010,ii rog pe cei care se pricep sa-mi explice motivele acestei revizuiri.Va multumesc.
Discuție nelamurit
Am citit in rezumatul legii ca sunt scutite de la contributie si persoanele-care si-au jertfit viata-si am un mare semn de intrebare la ce se vrea sa insemne.Multumesc.
In anul 2008 am platit ultima rata dintr-un imprumut la o sc nebancara si de atunci din diverse motive am incetat plata urmatoarelor dar sunt asaltat de telefoane,sms-uri,etc si nu stiu daca nu cumva imprumutul s-a prescrie iar ei incearca sa mai recupereze ceva.Intrebarera mea este urmatoarea-care este termenul de prescriere in cazul meu si daca este legal ce fac dumnealor? Va multumesc.
Daca au trecut mai mult de 3 ani de la plata ultimei rate la o banca,cei care au preluat dosarul mai pot emite pretentii la plata in continuare a ratelor sau au fost prescrise.Va multumesc
Discuție intrebare
Ce se poate intampla din punct de vedere juridic in cazul cand refuz sa-mi ridic drepturile banesti?