avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate si_monna

Activitate si_monna

Răspuns la discuția Concediu odihna vechime
M-am uitat mai bine si Art 123 e dintr-un contract colectiv de munca de bugetari. Eu lucrez la patron. Ce temei legal pot invoca pt concediu de odihna pe vechime? La fostul angajator se acordau niste zile suplimentare pe langa cele 21 stipulate in contractul semnat. Mulțumesc!
Buna ziua! Conform contractului colectiv de munca, art 23, cei cu vechime peste 1o ani trebuie sa ia concediu de 25 zile. In contractul semnat cu angajatorul nu este specificat acest lucru. Pot solicita cele 4 zile in baza art? Specific ca nu am 10 ani la acest loc de munca, dar vechime am 14 ani. Mulțumesc!
Buna ziua! Am un SRL, magazin online, si vreau sa fac un curs prin care sa dau consultanta in domeniul babywearing. Aveti idee ce cod CAEN trebuie sa trec pt asa ceva? Multumesc!
Răspuns la discuția Magazin online si consultanta
buna seara! m-am uitat pe codurile CAEN si nu am gasit unul potrivit cu ceea ce vreau sa fac. sau poate nu am stiut eu unde sa caut. poate ma puteti ajuta. in cazul in care exista un caen, aveti idee daca trebuie sa fac punct de lucru ceva? sau fac la sediul social, de exemplu? si inca o intrebare. am sediul social intr-un sat. trebuie sa am afisat la poarta o placuta cu numele firmei? multumesc frumos!
Buna ziua! Am un magazin online cu produse babywearing. Vreau sa fac un curs de consultant babywearing. Decontarea cursului am inteles ca il pot face pe SC, dar consultatiile ulterioare cum le pot face legal fiind magazin online? E necesar sa fac un punct de lucru sau showroom ca sa pot incasa bani pe consultanta? Sau PFA? Multumesc anticipat! Specific faptul ca e un domeniu relativ nou pe piata si nu stiu pe unde sa ma interesez.
buna ziua! imi fac un magazin online si nu stiu sigur daca trebuie sa trimit notificare la anpdpc sau nu. cineva mi-a zis ca nu e obligatoriu, dar nu sunt convinsa de asta. ma puteti ajuta cu un raspuns? multumesc!
buna ziua! sunt in demersuri pt a infiinta o firma. astept sa imi iasa actul constitutiv de la onrc. acolo am declarat sediul social intr-un loc, dar intre timp am gasit un alt loc pt sediul social mai convenabil pt mine. nu am inca nici un contract de comodat. cum pot sa modific actul constitutiv? multumesc!
am sunat la resurse umane pana la urma si au cautat in dosar sa vada daca am vreun act aditional semnat cu legea noua in ceea ce priveste preavizul si nu am. deci am ramas cu ce este in CIM, adica 15 zile calendaristice. multumesc pt ajutor! :love:
am comunicat sefilor si mi-au zis ca trebuie sa stau 20 zile lucratoare. sa caut un avocat sa rezolv problema? multumesc!
Buna ziua! Vreau sa imi dau demisia si in contractul de munca, pe care l-am incheiat in 2010, scrie: "perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice, conform legii nr53/2003 codul muncii sau contractului colectiv de munca". Eu pt ce perioada fac preavizul, 15 sau 20 zile calendaristice? Multumesc anticipat!