avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate ribic

Activitate ribic

poate cineva sa ma ajute cu un model de contestarea deciziei incetare plata somaj, adresata instantei de judecata?
Acesta contestatie constitue conflict de munca si asigurari sociale? cine are compententa de judecata?
Răspuns la discuția stagiu cotizare pentru somaj
am mai fost in audiente pe la ei si au descoperit ca de fapt firmele au platit contributiile si am mai multa vechime decat au calculat initial, plus ca acum au pus la calcul si stagiul din 2001, pe care initial nu il luase in calcul. acum am mult peste 5 ani. problema este urmatoarea: ei au inchis carnetul de somaj si nu stiu cum sa il redeschida si sa imi dea toate drepturile, respectiv inca 3 luni si recalcularea tuturor platilor catre mine. Ei mi-au sugerat ca e posibil ca numai o instanta sa decida acest lucru. e posibil asa ceva?
daca trebuie sa dau in judecata pot sa dau functionarii care au gresit? unde si cum? multumesc
am fost concediat din motive neimputabile mie. la concediere am solicitat un salariu compensatoriu conf. CCN, dar nu am primit nimic.am dat firma in judecata si aveam termen in martie 2011. azi am fost contactat de avocatul firmei care m-a invitat sa imi dea banii si sa inchidem conflictul in justitie. pe statul de plata mi se retin toate contributiile aferente unui salariu.intrebarea mea este daca eu ficurez cu venituri realizate in acesta luna, beneficiez de toate drepturile: vechime in munca, asigurat in sistemul de sanatate, si cu contributie la fondul de somaj pe luna octombrie? daca da , trebuie sa apara scris in cartea de munca ceva?
Răspuns la discuția stagiu cotizare pentru somaj
cred ca nu s-au platit de prin 2002 si 2003 contributiile. firma nu mai exista patronii disparuti, ce pot face? pot achita eu contributiile la fondul de somaj din perioada respectiva, retroactiv?
am trecut in somaj si din calculele mele pe cartea de munca am peste 5 ani vechime, dar lor le da aproape 4 ani.cum se calculeaza stagiul. ma lamureste cineva , deoarece am tot adunat si nu ies la calcule cu ei.la ajofm spun ca asa da calculatorul.ce pot face?
Am fost dat afara cu art 65 codul muncii( restruturare post) si am solicitat un salariu compensator conform contractului colectiv de munca la nivel national, in scris si nu am primit raspuns de la firma. Ca sa rezolv problema am mers la tribunal si am dat in judecata firma. Aici surpriza> dupa ce am inregistrat cererea am primit termen 31.03.2011 deci peste aproape un an. In lege scrie ca un conflict de munca se judeca in maxim 15 zile. intrebarea mea este cum trebuie sa procedez pentru respectarea acestui termen de catre tribunal