avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensator

am fost concediat din motive neimputabile mie. la concediere am solicitat un salariu compensatoriu conf. CCN, dar nu am primit nimic.am dat firma in judecata si aveam termen in martie 2011. azi am fost contactat de avocatul firmei care m-a invitat sa imi dea banii si sa inchidem conflictul in justitie. pe statul de plata mi se retin toate contributiile aferente unui salariu.intrebarea mea este daca eu ficurez cu venituri realizate in acesta luna, beneficiez de toate drepturile: vechime in munca, asigurat in sistemul de sanatate, si cu contributie la fondul de somaj pe luna octombrie? daca da , trebuie sa apara scris in cartea de munca ceva?
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 10:14, 4 Noiembrie 2010
nu figurati cu venituri realizate ci cu un salariu compensatoriu la care se opresc toate darile aferente bugetului de stat, nu puteti avea vechime in munca, ptr ca nu ati prestat. salariul este primit ca un bonus in urma concedierii respective. in cartea de munca apare incetarea contractului in urma concedierii la data la care a fost aceasta dispusa!
Problema ridicata de @ribic are si ea logica ei.
Din venitul sau pe inca o luna in afara perioadei de activitate se opresc, suplimentar activitatii prestate, toate contributiile (darile, mai putin contributia la fondul de somaj) catre stat inclusiv cea la fondul de pensii.
Ori contribuabilul plateste o contributie de care nu va beneficia in niciun fel.
Nu degeaba exista versul: "noi va dam bani, voi ne dati chitante..........."X-( =D>
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator
La salariile compensatorii nu se opreste somajul
Normele de aplicare lag 76/2002
Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin. (1) sumele reprezentând:
e)compensaţiile acordate în condiţiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaţilor concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor
titiana a scris:

La salariile compensatorii nu se opreste somajul
Normele de aplicare lag 76/2002
Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin. (1) sumele reprezentând:
e)compensaţiile acordate în condiţiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaţilor concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor




Imi cer scuze, mi-am corectat interventia:sorry: .
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre salariul compensator(disponibilizare) corina.trandafir corina.trandafir 1.Salariul compensator este obligatoriu sa fie trecut in statul de plata(rubrica alte drepturi)? Se impoziteaza la fel ca un salariu normal?se platesc din el ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri salariale Marius Nou Marius Nou Vreau sa va intreb daca atunci cand primesc salariu compensatoriu(in urma concedierii din motive ce nu tin de persoana angajatului) trebuie retinut din el ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii popyaly_cry popyaly_cry Buna ziua. La primirea de salarii compensatorii ca urmare a unei concedieri va rog sa-mi spuneti ce impozite si taxe salariale sunt trase din cuantumul ... (vezi toată discuția)