avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate monicaelena83

Activitate monicaelena83

Buna ziua, detin o firma pe care am facut un proiect care a fost aprobat, insa e necesar sa plec din tara pentru o perioada mai indelungata si as dori sa fac o procura pentru a lasa o alta persoana sa se ocupe de absolut tot ce are legatura atat cu firma cat si semnarea actelor pentru fondurile europene care au fost aprobate. Bunul care urmeaza a fi achizitionat prin intermediul proiectului necesita o suma de bani(50% finantata de fonduri) pe care nu o detin urmand a imprumuta diferenta din banca (CEC) girand cu bunul achizitionat.Pana in prezent am facut 4 procuri pentru a lasa o alta persoana sa se ocupe de tot si cei de la banca tot le refuza pe motiv ca nu sunt bune dar fara a motiva sau a-mi da un model de procura acceptata.Ce document sa fac la notar pentru ca o terta persoana sa poata semna actele in locul meu atat pentru creditare la banca cat si pentru actele proiectului, plus toate celelalteoperatiuni necesare functionarii firmaei? mentionez ca odata plecata din tara nu am posibilitatea sa ma intoc de fiecare data cand e de semnat cate o hartie, multumesc
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns vizavi de urmatoarea speta:
detin o intreprindere individuala, nu sunt platitor de tva, fac importuri de cafea(autorizat, platitor de acciza) si produse de curatenie din ungaria si germania si as vrea sa stiu daca sunt obligat sa ma inregistrez la ROI si care este procedura actualizata de urmat.Va multumesc
Răspuns la discuția Fisa postului
corespund pana in punctul in care am fost lasata sa imi exercit meseria, lucru care nu se mai intampla. Eu momentan sunt in concediu medical deoarece nu am mai fost lasata sa imi exercit meseria, primesc saptamanal telefoane in care se fac presiuni sa imi dau demisia. Dar nu trimit nimic scris insa nici nu sunt lasata sa muncesc pentru ca dpdv al firmei nu mai au nevoie de serviciile mele ce pot face?
Răspuns la discuția Fisa postului
ideea e ca ei fac presiuni mari ca eu sa imi dau demisia, eu nu vreau sa plec as accepta sa imi pierd locul de munca dar sa ma dea in somaj ceea ce ei nu vor, prin urmare au trimis fisa asta noua pe care nu am cum sa o semnez.cum trebuie procedat pentru a da explicatii de ce nu vreau sa semnez? se pot negocia atributiile din fisa?
Discuție Fisa postului
Buna ziua.In 2010 la angajare am semnat fisa postului care ulterior a fost modificata in 2012 am semnat din nou.Acum 2 saptamani alta fisa care se cere semnata fortat si cu care nu sunt deacord.Am primit somatie acasa sa merg la sediul firmei(in alt judet) pentru a justifica de ce nu semnez fisa noua si de ce nu am semnat nici in 2012.Se pare ca ei nu gasesc fisa din 2012 si imi imputa mie acest lucru.Ce se intampla daca nu semnez fisa din 2014 avand in vedere ca nu sunt deacord cu ce scrie? multumesc
Buna dimineata, in urma cu 6 luni am semnat un cim pe per determinata, care expira la data de astazi la 8h, in paralel am avut un al doilea cim la 2 ore pe firma sotului pe care vreau sa il trec la 4 h incepand cu 1 martie.Sunt insarcinata in 29 de saptamani. daca as intra in prenatal as vrea sa stiu ce bani pot lua si cine plateste acest prenatal, firma sotului sau firma la care am avut cim de 8 h, avand in vedere ca se iau in calcul veniturile pe ultimele 6 luni? daca plateste firma sotului ce bani recupereaza el ?

05.02.2013-05.08.2013-cim 8h
01.08- si in prezent cim 2h la firma sotului
25.08.2014-22.02.2014 -cim 8h

Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediere fortata-URGENT!!!
Si atunci ei de ce vor sa ma oblige sa imi dau demisia? ce pot sa fac?
Bunaziua.Dupa 6 ani intr-o companie am fost anuntata ca se renunta la serviciile mele si s-a solicitat sa imi dau acordul pentru desfacerea contractului de munca.Nu am fost deacord, si am cerut ca in situatia in care tot sunt data afara sa fiu data cu desfiintare de post sa pot lua somaj.Insa conducerea nu accepta si se fac presiuni telefonice mari ori sa accept de buna voie ori sa fiu relocata in alt judet, nu vor sub nici o forma sa ma bage in somaj. Ce pot sa fac legal pentru a incasa somaj? toate conversatiile au fost telefonice, inca nu am primit nimic scris de la ei.Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
Buna ziua. In ultimele 6 saptamani am fost in concediu medical, sunt insarcinata si as dori sa stiu cat concediu medical am voie sa iau fara a trece pe risc maternal, cat la suta se plateste la concediu medical si cum se calculeaza venitul pentru indemnizatie pentru perioada in care am fost in concediu medical? Mentionez ca lucrez in sistem privat cu un contract pe perioada determinata. Deasemenea concediul medical afecteaza nr de zile de concediu de odihna? multumesc.
Buna ziua.Am un cm/6luni si sunt insarcinata.La expirarea Cm angajatorul este obligat la prelungire pentru ca sunt insarcinata?Mentionez ca lucrez la o multinationala, si nu cunosc drepturile unei gravide la locul de munca. Au solicitat o adeverinta de la medic care atesta starea de graviditate si un formular disponibil pe intranet completat de mine declarand ca sunt gravida semnat si stampilat de directorul zonal. multumesc