avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate carlaelena

Activitate carlaelena

Răspuns la discuția Somaj tehnic
Multumesc!
Discuție Somaj tehnic
Bună ziua,
Colegii mei intra in somaj tehnic cu data de 1 aprilie.Eu sunt in concediu medical pana la 30 aprilie,voi fi băgat automat in somaj tehnic sau ma poate da afară?
Ce pot face Sa intru si eu in somaj tehnic?
Multumesc!
Are abitat pe 2 camere,iar actul a fost facut acum 10 ani cand traia si socrul meu,el a decedat acum 4 ani.Ce pot face eu ca sa pot fi acoperita in cazul in care vrea sa conteste actul de vanzare cumparare.Noi platim totul in casa,ea nu plateste nimic;din pensia ei isi cumpara doar pentru ea.
multumesc frumos,dar ea deja a inceput sa-mi stranga din lucruri si sa-mi ameninte copilul ca ne da afara,poate contesta actul de vanzare cumparare dandu-ma in judecata?


(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului forumului)
Multumesc frumos,dar poate contesta cumva actul?
Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o mare problema pe care o am.Stau in apartamantul soacrei mele,cu care am facut contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere,dansa are problem cu alcoolul si vrea sa ne dea afara din casa.Intrebarea mea este daca poate sa ne dea afara?
Multumesc anticipat
Buna ziua,am si eu o mare problema,am fost in somaj,iar intre timp mi-am gasit de munca la o firma si am renuntat la somaj,problema cea mai mare este ca la firma unde m-am angajat nu se poate lucra m-am imbolnavit si acum sunt in medical,pot sa mai intru in somaj avand in vedere faptul ca mi-au facut contractul pe o perioada nedeterminata.Multumesc!#-o
Buna ziua,am si eu o mare problema:avind in vedere faptul ca imputernicitul si presedintele nu se ocupa de nimic in asociatie,am decis sa imi fac bransament separat la apa si la gunoi,iar eu la asociatie nu mai platesc decit femeia de serviciu si lumina pe scara;i-am anuntat ca nu le mai platesc salariu deoarece pt mine nu fac niciun serviciu,iar eu am avut ghinionul sa-mi trebuiasca o adeverinta din care sa reiasa ca am ,sau nu am datorii la asociatie iar acestia nu au binevoit sa-mi elibereze adeverinta invocand faptul ca nu am platit salariul imput.si presed.si mi-au spus ca daca le dau suma de 20lei adica salariul,imi vor da adeverinta.Ce pot sa fac eu in acest caz,deoarece nu mi se pare corect ceea ce fac ei?Multumesc anticipat!
dupa ce ma pensionez anticipat,pot sa mai lucrez in continuare?
Buna ziua!Am si eu o problema,m-am debransat de la termoficare si am trecut pe incalzirea centralizata individual acum 3 ani,iar acum alti vecini dupa scara vor sa se debranseze,dar asociatia ne obliga pe toti locatarii sa platim redimensionarea,este legal?Exisata vreo lege?Va multumesc anticipat!!!