avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Activitate aureliametea

Activitate aureliametea

Concediu de odihna din 2019 ( care trebuie efectuat pana la data de 30 iunie 2021) poate fi intrerupt de un concediu medical de urgenta? Daca se poate intrerupe zilele ramase de concediu de odihna se pierd sau sunt transferate la sfarsitul concediului medical, care depaseste date de 30 iunie 2021?
multumesc

Răspuns la discuția Donarea de singe
o zi libera platita de angajator sau neplatita ? pentru ca in lege nu gases unde se specifica plata ei.
Daca in 1962 am cumapart o casa cu 2600 mp, de la 5 proprietari. Am urmatoarele acte: contract de vinzare cumparare semnat de vinzatori ( 5 persoane) cumparatori ( 2 persoane - sot si sotie ) si 3 martori . Acesta nu este legalizat este scris de mina si cu semnaturile aferente. Tribunalul Notarial al judetului pe baza acestui act intocmeste actele de intabulare pe cumparatori dar numai 800 mp, asa era in regimul trecut. Din 1962 cumparatorii acestei propritati ( casa si pamint ) se achita de toate datoriile fata de stat ( impozit etc). Intrebarea este cumparatorii trebui sa-i caut pe acei vinzatori ( 5 persoane ) pentru a putea intabula si restul proprietatii?
Intr-un titlu de proprietate pe teren extravilan sunt 2 persoane titulare. Pe verso avem 7 pozitii separate de terenuri extravilan. Dorim ca o persoana din acest titlu sa intabule 1 pozitie ( toata suprafata acelei pozitii ) de pe verso. Cum putem sa facem acest lucru cu costuri cit mai mici.
Mentionez ca cele 2 persoane se inteleg si sunt de acord cu aceasta cedare de teren .
multumesc
va multumesc pentru precizare.Supararea sau neintelegerea mea este ca absolventii cu diplome de ingineri din anul 1990 avem salarii mai mici decit cei cu 3 ani de studii ( o specializare ) si 1 an de master (in alta specializare ) , la aceleasi posturi si aceleasi sarcini de serviciu.
Motivul este ca nu avem master.Din punct de vedere e legal?
Exista o institutie ( ???) de echivalare a diplomelor?
Pentru ca sincer nu cred ca toti cei care am terminat in regimul anterior suntem mai putin pregatiti ( ca sa ma exprim in limbaj diplomatic ).
Sincer 5 ani intru-un domeniu tehnic nu pot fi echivalent cu 3 in tehnic si 1 master in economii comparate
va multumesc anticipat
Sunt absolventa a facultatii de automatizari si calculatoere, promotia 1990, curs seral-6 ani ( 5 ani + un semestru si examen in iunie ).Va rog sa-mi explicati daca sunt sau nu echivalente studiile de atunci cu cele de acum de master.
Pentru ca azi avem studii superioare de 3 ani care sunt ciclului 1
ciclului 2 (master)
ciclu 3 doctorand in specializarile tehnice
am tot citit de credite ects-uri, echivalente de studii ( Legea nr. 288/2004 -echivalentele pina in 2008 ) si nu inteleg aproape nuimic.
daca exista alte persoane cu experiente similare si doresc sa le impartaseasca , ii rog sa le posteze pe forum, sau daca putem sa ma indrumati spre unitati competente va rog

multumesc
am observat ca pe acest forum discutiile sunt serioare si bine documentate, este o calitate a celor care conlucreaza la administrarea lui

diploma de inginer are: Inginer, (300 ECTS),