Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Donarea de singe
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Donarea de singe

Pentru donare de singe angajatorul este obligat sa acorde o zi libera platita ? Cum este conform legii?
Donatorul de sange are dreptul sa primeasca, la cerere, pentru fiecare donare efectiva, urmatoarele:

un numar de 7 tichete de masa pentru produse alimentare, eliberate de institutia de profil;
o zi libera de la locul de munca, in ziua donarii, in cazul donatorilor de sange salariati; o zi scutire de frecventa, in ziua donarii, in cazul elevilor, studentilor si militarilor;
decontarea cheltuielilor de transport in comun din ziua donarii intre localitatea de domiciliu sau de resedinta inscrisa în actul de identitate si localitatea unde isi are sediul institutia la care se efectueaza donarea de sange; in cazul in care donarea se face la institutia de profil din localitatea de domiciliu sau din localitatea în care este angajat, donatorul are dreptul la abonament cu reducere de 50% pentru transportul în comun, pe baza actelor doveditoare, pentru o perioada de o luna.
Buna ziua,

Temeiul legal este art. 61 alin. (1) din contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010, salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
......
f) donatorii de sange - conform legii;

Intradevar este o zi libera de la locul de munca in ziua donarii propriu zise.

Succes,
o zi libera platita de angajator sau neplatita ? pentru ca in lege nu gases unde se specifica plata ei.