avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate laura_yt

Activitate laura_yt

imi pare rau ca ati perceput raspunsul meu ca fiind agresiv, nu am avut aceasta intentie
ceea ce am citit imi este cunoscut, despre ziua libera care din motive justificate nu poate fi acordata si despre 85 % medical platit a fost doar de ex din partea mea

nu cunosc nici un cadru legal dupa care sa ma pot ghida in aceasta pb

in mod normal daca societatea a acordat ziua libera platita integral si angajatii au beneficat de zi libera, eu daca am fost in concediu medical si nefiind platita 100%, am considerat ca pot avea o zi libera

oricum va multumesc pt raspunsuri, chiar daca nu am aflat un text legal mai clar in aceasta privinta
va bazati pe ceva legal cand afirmati acest lucru?
in primul rand sambata si duminica nu sunt zile lucratoare sau sarbatori legale, cred ca este o diferenta majora in comparatia pe care o faceti intre sambata si duminica si sarbatoarea legala
in primul rand sarbatoarea legala este platita 100% si angajatul sta acasa
in concediul medical angajatul este platit 85% si deci dupa ceea ce afirmati, nici dreptul la ziua libera nu este posibila?
am o nelamurire cu privire la concediul medical si sarbatorile legale, si anume daca am avut concediu medical intr o zi de sarbatoare legala, adica zi libera, dupa efectuarea concediul medical am dreptul la ziua libera? de ex.: concediul medical a fost intre 01.06.2012 si 06.06.2012, deci 4 iunie a fost zi libera legala, eu imi pot considera pe 7 iunie ziua libera?
Acest lucru am dorit sa stiu.In lipsa unei autorizatii de constructie si avizul Pompierilor,inseamna ca persoana locatara in bloc care a depozitat tot felul de lucruri in subsolul blocului chiar sub apart meu,neexitand boxa,face acest lucru abuziv.Mentionez ca numai in spatiul in discutie(cel de sub apart in care stau) sunt depozitate lucruri,in celelalte spatii este liber.La ce masuri legale pot sa recurg eu pentru a stopa acest fapt.Mentionez ca am vrut sa depun o cerere scrisa la Asociatie,cerere ce mi-a fost refuzata de administrator,nici macar nu a fost primita.Dar am apelat la un membru din comitet,care a primit cererea pt a fi dezbatuta in sedinta.
Va multumesc pt raspuns!
chiar asa se intampla in blocul in care se afle locuinta,cei care stau in capatul fiecarui hol de pe etaj si au construit usi metalice,daca vrei sa suni la apartamentele respective trebuie sa suni in fata usii metalice,deci practic si -au facut un vestibul inchis in care patrund doar ei,ma refer la cei din capatul holului,poate intrebarea mea nu a fost explicita,pe mine ma intereseaza daca o persoana care sta la etajul doi pe palier opus fata de unde se afla subsolul de sub apart meu,are dreptul sa-si depoziteze in subsolul de sub apartamentul meu tot felul de lucruri.Specific,ca nu sunt boxe in subsol,este subsol tehnic.Are dreptul sa depoziteze lucruri in absenta existentei unor boxe.Nu este corect ca sa si depoziteze lucruri in subsolul ce corespunde pe palierul vertical unde se afla apartamentul sau?Va multumesc pt raspuns!
as dori sa stiu daca spatiile comune din bloc,ma refer la subsol,se pot folosi de catre toti proprietari din bloc sau numai de catre proprietarii ale caror apartamente se afla pe tronsunoul vertical aferent subsolului