Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical si sarbatorile legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical si sarbatorile legale

am o nelamurire cu privire la concediul medical si sarbatorile legale, si anume daca am avut concediu medical intr o zi de sarbatoare legala, adica zi libera, dupa efectuarea concediul medical am dreptul la ziua libera? de ex.: concediul medical a fost intre 01.06.2012 si 06.06.2012, deci 4 iunie a fost zi libera legala, eu imi pot considera pe 7 iunie ziua libera?
Concediul medical se acorda pe cateva zile/luni consecutive, care pot cuprinde , in interiorul perioadei respective, atat zile lucratoare cat si nelucratoare(gen sambata, duminica, sarbatori legale).Acestea din urma, fac parte integranta din concediul medical si nu pot fi recuperate ulterior, dupa efectuarea concediului medical.:)
So, daca ati fost bolnava intr-o zi de sarbatoare, asta e...
va bazati pe ceva legal cand afirmati acest lucru?
in primul rand sambata si duminica nu sunt zile lucratoare sau sarbatori legale, cred ca este o diferenta majora in comparatia pe care o faceti intre sambata si duminica si sarbatoarea legala
in primul rand sarbatoarea legala este platita 100% si angajatul sta acasa
in concediul medical angajatul este platit 85% si deci dupa ceea ce afirmati, nici dreptul la ziua libera nu este posibila?
Daca nu faceti un efort sa cititi cu atentie ce vi se raspunde, incercati macar sa nu fiti atat de agresiva in raspunsuri.:)

Sambata si duminica sunt de regula, zile nelucratoare.N-am afirmat altceva.:)

Art. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

In ceea ce priveste statul acasa in zilele de sarbatori legale, precum si plata 100% .. aici C.Mun va contrazice...

Art. 142.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru
.

In concediul medical, angajatul nu este platit cu 85% decat in anumite cazuri:sarcina si lauzie, sau pentru ingrijirea copilului blnav.In alte situatii de boala, procentul se schimba , si poate varia intre 75%-100%...
imi pare rau ca ati perceput raspunsul meu ca fiind agresiv, nu am avut aceasta intentie
ceea ce am citit imi este cunoscut, despre ziua libera care din motive justificate nu poate fi acordata si despre 85 % medical platit a fost doar de ex din partea mea

nu cunosc nici un cadru legal dupa care sa ma pot ghida in aceasta pb

in mod normal daca societatea a acordat ziua libera platita integral si angajatii au beneficat de zi libera, eu daca am fost in concediu medical si nefiind platita 100%, am considerat ca pot avea o zi libera

oricum va multumesc pt raspunsuri, chiar daca nu am aflat un text legal mai clar in aceasta privinta
Vreti cadrul legal?:) Pur si simplu nu scrie nicaieri, in nici o lege, faptul ca pentru persoanele aflate in concediu medical, in condititiile in care se nimereste si vreo sarbatoare legala in cadrul medicalului se acorda o alta zi libera platita.:D