avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate artax

Activitate artax

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
pentru concursul direct pe post a aparut lista si pe INM

Răspuns la discuția Admitere Magistratura 2014
s-a afisat pe csm, pt concursul direct pe post, 65 de note peste 7
sectiunea magistrati-concursuri si examene
felicitari !
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
c_m a scris:

=D>=D>=D> pentru voi toti cei care ati participat la acest concurs, unul foarte greu dar care e normal sa fie asa...acum cei care ati luat peste 7 sa credeti in sansa voastra, sa mergeti la urmatoarele probe si sa va luptati pana la capat iar cei mai buni dintre cei buni la final se vor bucura. Cei care acum va ganditi de ce ati gresit unele grile care acasa nu le-ati fi gresit niciodata, care va intrebati de ce ati schimbat raspunsuri (si vi-am spus sa nu o faceti :fight:) dati-va timp sa plangeti, sa va odihniti si ... dupa o pauza binemeritata sa va urcati inapoi in sa...pt ca daca asta doriti nu veti putea sta deoparte...cu respect c_m.

===================================================================
...de acord cu colega c_m !!! ( salut !), cu 2-3 concursuri in urma, noi ne incurajam una pe alta cu aceleasi argumente, ca am patimit si noi in cateva randuri , ne-am dat cu capul de grile, si grilele se bateau cu codul, si codul cu doctrina :D, dar de fiecare data ,,ne-am urcat inapoi in sa ”, si am dobandit siguranta care ne-a dus la rezultat.

astea-s conditiile, concurs o data pe an, in rest, dintii stransi, masa plina de carti, alt drum spre magistratura nu este.
e o competitie de calibru, dar rezultatul e pe masura, succes celor ramasi in concurs, iar pentru ceilalti , cea mai buna terapie e o tura prin librarii, pentru materiale !
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
salutare !
pentru candidatii din Cj, am niste materiale pentru pregatire, doctrina, grile, jurisprudenta, nu stiu ce mai e actual , probabil doar cele legate de civil, daca va intereseaza trimiteti mesaj privat.
stiu ca vin tarziu cu oferta, dar acum mi-am amintit ca e concurs, se discuta la serviciu despre concurenta, am auzit ca e strans...
oricum, eu va doresc succes, nu va pierdeti in amanunte la examen, de regula intrebarile sunt clare, iar in capcane se poate cadea doar din nesiguranta, am patit-o si eu, si m-a costat puncte.
volumul e urias, poate parea coplesitor, mai tarziu veti avea sedinte de 50-60 de dosare, saptamanal, care trebuie citite, intelese, motivate, si atunci e presiune, dar nu e presiunea concursului, informatiile sunt in dosar, iar acum informatia necesara trebuie sa fie in cap
si , foarte important, mergeti odihniti la examen, eu am exeprimentat si cititul pana in ultima clipa, nu face minuni, in schimb, in anul cand am luat examenul , am dormit bine in noaptea dinainte, pe drum spre sala am savurat o cafea, si asteptam cu nerabdare sa vad intrebarile, iar cand am iesit, stiam ca e 75-77 , aveam siguranta acelor raspunsuri (au fost 76).

succes tuturor , si un dram de noroc !!! ( sau un car de noroc ?!!)
@rosverde

eu sunt la o instanta...mijlocie, la Zalau, 12 judecatori
e oras mic, dar resedinta de judet, asa ca avem complete specializate, eu sunt civil fond funciar
am primit sprijin din partea colegilor, e si tribunalul in aceeasi cladire, am unde sa caut ajutor
fac naveta de la Cj, sunt 80 km pe sens, dar si eu am 2 copii acasa, si nu se pune problema sa ne mutam
ritmul e intens, este mult de lucru, si diversificat, dar cred ca voi fi pregatita cand va veni momentul sa ma transfer, si simt ca a fost o alegere buna, desi a fost singura posibilitate de a face naveta, la concursul trecut nu era niciun loc in judetul Cj, iar in oras cred ca n-a fost niciodata
ideea e ca nu ma simt coplesita, merg cu placere la munca, si ma intorc cu o stare de bine:D


@ursuletz

contez si eu pe restul de concediu , cand ne vom organiza mai usor, pana atunci, raman telefoanele ...
ursuletz a scris:

Salut, Artax!
Daca nu mai reusim sa vb la tel, macar ne "auzim" pe forum! :)



================================================================

hello-hello !
chiar ma bucur sa ne "auzim", chiar si aici, e greu sa ne sincronizam la telefon...
desi noi doua ar trebui sa ne sincronizam la o cafea la mall :D


salutare, allexxa !
se pare ca unele amanunte mi s-au sters repede din minte, de exemplu momentul validarii...
in perioada aceea verificam non-stop forumul, paginile CSM, presedentia, monitorul oficial, a lansat cineva o fumigena ca nu se va valida concursul, sigur ca era o prosteala, dar tot inteapa o poveste de-asta

in ce priveste optiunile, ii dau iar dreptate colegei ursuletz, suspansul tine pana in ziua alegerii, surprizele incep de pe la primele locuri
la concursul din ianuarie repartitia a fost pe 4 aprilie, in aceeasi zi a venit rezultatul testarii psihologice, si abia dupa aceea s-a validat concursul, undeva in jur de 20 aprilie
decretele s-au semnat pe 21 mai, am inceput munca in 23 mai, deci 27 ianuarie-23 mai sunt cam 4 luni

pot sa confirm ce a spus ursuletz, pe care o salut, imi spunea si mie la inceputul anului sa ma bucur de acalmie, urmeaza o perioada foarte grea, veti fi judecatori definitivi, majoritatea veti prelua complete incarcate, pe care s-a intrat la inlocuire luni de zile, sunt umflate ca niste balene, dupa ce incepeti e ca intr-un carusel...

si nu va mai faceti griji legate de numire, concursul a fost organizat foarte bine, toate verificarile sunt facute, sunt niste proceduri administrative care merg in pasul lor...sigur ca pentru cei care asteapta , timpul se lungeste ingrozitor, am trecut si eu prin senzatia asta, dar din moment ce ati fost admisi, desfaceti sampania, Mosu` va aduce decretele !

felicitari tuturor, succes, si un dram de noroc la repartitie !
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Avecon a scris:

Speta mea: magistratul doctorand are o cauza cu indrumatorul lui in calitate de avocat al unui inculpat; ideea era sa nu te intalnesti cu el inafara cadrului procesual si ca trebuie sa te abtii pentru ca un observator rezonabil ar vedea ca nu esti impartial. M-am incurcat un pic. Maxima a fost ceva cu "toate locurile au martori" , mi-a placut si am scris frumos, zic eu.
Comisia 3 nu a fost foarte prietenoasa, am inteles ca ne-a tinut mai mult; imi trebuie 8, am emotii mari daca il iau. Nu am fost cel mai inspirat la raspunsuri. Pana duminica o sa mor lent.
Bafta tuturor!:luck:

===================================================================
la proba asta, avand in vedere ca nu exista bareme si criterii, impresiile se schimba cu fiecare zi ce trece de la sustinerea interviului, daca la inceput ai impresia ca a fost bine, pe masura ce trec zilele incep indoielile, si pana la rezultate ajungi sa ti se para ca ai calcat in strachini in fata comisiei
am fost si eu prevenita ca se va intampla asa, evident ca s-a verificat, de la interviu am iesit optimista,iar la vreo 2 ore , eram pe drum spre casa si a inceput sa ma macine indoiala, si zi dupa zi, era tot mai rau, am sustinut interviul in a doua sau a treia zi, si am asteptat o saptamana dupa rezultate

e firesc , e uman, nimic din ceea ce spun eu acum nu schimba starea celui care asteapta, concursul e serios, de calibru mare, miza pe masura, dar si rasplata va fi la fel

pana una-alta, bucurati-va de rezultatele pe care le-ati obtinut pana acum, de faptul ca v-ati castigat dreptul de a ramane in competitie, fiti constienti de importanta si valoarea punctelor pe care le-ati adunat, oricare dintre voi intruneste conditiile de a fi acolo, doar ca nu sunt decat 200 de locuri, bucurati-va si de asteptare, e adrenalina 100%

Doamne-ajuta !

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
monikabartus a scris:

Multumim artax pentru sfaturile utile, as dori sa te intreb daca te-ai pregatit in mod special si cum pentru partea de elaborare a eseului. Multumesc

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

nu am pregatit nimic special, construiesti pe tema de pe bilet, sigur ca ajuta daca in timp ai citit cate ceva, poti avea abordari impresionante, dar cred ca si aici e mai important cum exprimi ceea ce ai in cap, cred ca se urmareste si exprimarea gramaticala corecta, si ortografia, si logica afirmatiilor, coerenta, si incarcatura/simplitatea exprimarii, legatura intre idei, fara sa pot proba ca e asa, ma gandesc doar ca doua pagini coerente tb sa "dea bine"

oricum , timpul pentru redactare e scurt, n-ai vreme sa verifici ce-ai scris, si nu-l corecteaza nimeni cu pixul rosu, dar tb facut in asa fel incat sa-i sune bine celui care-l asculta, din prima, ca oricum nu-l citeste nimeni a doua oara.

la comisie nu e un interogatoriu, e un dialog, se lega o discutie, nu chiar la o cafea, dar oarecum , trebuie sa se vada cum esti, mai degraba decat sa spui tu cum esti.

in ce priveste speta de etica, nu trebuie sa va ganditi ca sunt raspunsuri bune sau rele, nu cred ca ar raspunde cineva ca ar lua mita , sau s-ar duce la baute cu inculpatul, fiecare stie cam ce raspuns se asteapta , de aceea cred ca partea asta nu inclina balanta semnificativ, aici , raspunsul e previzibil si, de regula, corect.